Pogoda
09.05.2018 17:58

Bliźniaczki Pollock. Czy ich historia jest dowodem na istnienie reinkarnacji?

Gillian i Jennifer Pollock urodziły się w rok po tragicznej śmierci swoich dwóch sióstr. Czy były ich kolejnymi wcieleniami? Wiele zadziwiających faktów z ich życia zdaje się to potwierdzać.

Bliźniaczki Pollock. Czy ich historia jest dowodem na istnienie reinkarnacji?
foto: kadr z wideo

Reinkarnacja, inaczej metempsychoza, polega na wędrówce dusz przez kolejne wcielenia. Niektóre religie, między innymi hinduizm i niektóre odłamy buddyzmu przyjmują, że człowiek przychodzi na świat więcej niż jeden raz. Po zakończeniu życia w jednym ciele rodzi się następnie w innym, ludzkim bądź istoty innego gatunku.

Nauka sceptycznie spogląda na kwestię reinkarnacji. Nieliczni psychiatrzy i psychologowie przyjmują jednak możliwość jej istnienia, zbierając na całym świecie dowody, które mają na jej rzecz świadczyć. Powołują się na relacje osób, które zdają się pamiętać zdarzenia, które zaszły przed ich narodzeniem, albo doskonale orientują się w faktach z życia zupełnie obcych sobie osób, często z bardzo odległych części świata.

Jednym z najważniejszych argumentów, przytaczanych przez zwolenników teorii o reinkarnacji są niesamowite dzieje sióstr Pollock. Wierzą oni, że dziewczęta były nowymi wcieleniami swoich tragicznie zmarłych przed ich urodzeniem sióstr.

W 1957 roku dwie siostry z angielskiego Hexham, 11-letnia Joanna i 6-letnia Jacqueline zostały potrącone przez samochód, gdy szły do kościoła. Niestety, wypadek okazał się dla dziewczynek śmiertelny. Ich rodzice, John i Florence Pollockowie bardzo przeżyli śmierć dzieci. Szczególnie mocno dotknęła ona ojca, który niedługo po tragedii powiedział, że już niedługo będzie miał nowe córki.

Wszyscy z jego otoczenia złożyli te deklaracje na karb szoku po utracie dzieci, ale rok później Pollockom rzeczywiście urodziły się dwie córki-bliźniaczki, które otrzymały imiona Gillian i Jennifer. John Pollock doszedł do wniosku, że dusze Joanny i Jacqueline wróciły na ziemię w ciałach bliźniaczek. Znów nikt nie traktował go poważnie – do czasu.

Siostry Pollock - dowód na reinkarnację?

Gillian i Jennifer jako małe dzieci przejawiały wprost zdumiewające podobieństwo do zmarłych sióstr. Jennifer miała na czole identyczną białą bliznę jak Jacqueline, a także znamię w tym samym miejscu. Dziś wiemy o genetyce znacznie więcej, więc podobieństwo osób z jednej rodziny łatwo wytłumaczyć. Trudniej wyjaśnić jednak to, że bliźniaczki zdawały się dzielić wspomnienia z siostrami, których nie mogły pamiętać.

Krótko po narodzinach Gillian i Jennifer, Pollockowie przeprowadzili się do miasta Whitley Bay. Kiedy dziewczynki miały 4 lata, rodzina wróciła do Hexham. Tam okazało się, że wiele miejsc było dla bliźniaczek znajomych, choć na pewno nigdy w nich nie były, na przykład szkoła, do której chodziły Joanna i Jacqueline.

Dziewczęta wydawały się też mieć wspomnienia związane z zabawkami, które niegdyś należały do zmarłych sióstr. Nadawały lalkom i pluszakom dokładnie te same imiona, które wybierały ich „poprzednie wcielenia” i nie chciały bawić się żadnymi innymi. Podobno rozpoznawały przyjaciół zmarłych sióstr. Co jeszcze ciekawsze, obie dziewczynki bały się samochodów i miewały koszmary, w których przed nimi uciekały. Choć były w równym wieku, Gillian zachowywała się, jak gdyby była starsza od Jennifer.

W dniu 5. urodzin bliźniaczek, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ich wspomnienia z „poprzedniego życia” zniknęły. W kolejnych latach dziewczynki żyły zupełnie normalnie, a ich zachowanie w żaden sposób nie odbiegało od normy, jak gdyby nagle zapomniały o swojej „przeszłości”.

Dla znanego psychiatry Iana Stevensona, popularyzatora teorii o metempsychozie i autora książki „Dwadzieścia przypadków wskazujących na reinkarnację” losy sióstr Pollock były jednym z najważniejszych argumentów na potwierdzenie jego tez. Nie przekonują one zdecydowanej większości naukowców, ale do dziś nauka nie potrafi wytłumaczyć niesamowitego zachowania bliźniaczek. Czy to rodzice wmówili im, że są wcieleniami tragicznie zmarłych sióstr? Czy na 5 lat opanowały je ich duchy? A może rzeczywiście Joanna i Jacqueline dostały od losu drugą szansę? 

Maciej Koprowicz
Tagi: adrenalina Archiwum Tajemnic