Pogoda
24.09.2018 14:24

Blizzard testuje Overwatch w wersji dla daltonistów

Osoby cierpiące na ślepotę barwną mają utrudnione rywalizowanie w grach – często zdarza się na przykład, że kolory oznaczające przyjaciół i wrogów postrzegane są przez nich tak samo. Blizzard postanowił to zmienić, wprowadzając opcję zmiany kolorów dla postaci oraz części interfejsu użytkownika.

Overwatch dla daltonistów
foto: kadr z wideo

Istnieje wiele rodzajów ślepoty barwnej, znanej powszechnie jako daltonizm (choć w ścisłym rozumieniu to określenie oznacza dichromatyzm czerwono-zielony). Każda objawia się brakiem możliwości rozróżnienia różnych kolorów – dla dotkniętych wagą genetyczną wyglądają one tak samo. Problem może dotyczyć tylko dwóch barw, ale także kilku, a nawet kilkunastu – wszystko zależy od tego, w jaki sposób objawiają się zaburzenia.

Daltonizm jest bardziej rozpowszechniony, niż większość z nas się spodziewa – zaburzenia w rozpoznawaniu kolorów ma 8% mężczyzn (i około 0,5% kobiet). To potężne rzesze graczy, którzy nie mogą doświadczać tytułów, w których spełniają czas, w sposób przewidziany przez twórców.

Producenci coraz częściej zdają sobie sprawę, że technologia może pomóc w spojrzeniu na świata takim, jakim widzi go większość z nas – lub przynajmniej zmniejszyć uciążliwość wady genetycznej. Samsung pokazał telewizor, który potrafi wprowadzić takie zmiany w wyświetlanych kolorach, żeby osoba dotknięta ślepota barwna widziała je w sposób identyczny z populacją bez daltonizmu. Blizzard zaś umożliwił graczom samodzielny dobór kolorów, którymi podświetlanie są poszczególne drużyny oraz którymi pokazywane są wybrane elementy menu.

Overwatch w wersja dla daltonistów

Do wersji testowej (PTR) Overwatcha wprowadzone zostały rozbudowane opcje dla osób objętych ślepotą barwną. Oprócz najbardziej oczywistych, polegających na możliwości wyboru koloru podświetlenia graczy naszej i przeciwnej drużyny, zaoferowano także wybór barw elementów menu, interfejsu użytkownika oraz HUD-a.

Dzięki temu gracze z daltonizmem będą mogli samodzielnie skonfigurować sobie sposób wyświetlania obrazu, używając do tego kolorów, których dobrze rozróżniają – i tym samym zwiększając swoje szanse na równą i sprawiedliwą rywalizację.

Po przetestowaniu opcja własnego doboru kolorów zostanie włączona do oficjalnej dystrybucji Overwatcha.

Macie kłopoty z odróżnianiem kolorów?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry