Pogoda
25.01.2018 13:56

Bloger skutecznie prognozujący pogodę pozwany za to do sądu

Cokolwiek robicie w internecie – nie próbujcie przewidywać pogody. Okazało się, że rząd nie znosi konkurencji.

Bloger skutecznie prognozujący pogodę pozwany za to do sądu
foto: John Talbot, CC BY 2.0

Przekonał się o tym Rusłan Jurkowski – rosyjski bloger dzielący się w internecie swoją meteorologiczną pasją.

Rusłan zyskał sobie całkiem sporą popularność dzięki trafności przewidywań – jego wpisy często bywały bliższe prawdy, niż oficjalne komunikaty meteo.

Genialny samouk

Bloger na co dzień pracuje na kolei. Informacje, które wykorzystuje podczas przewidywania pogody, zdobył we własnym zakresie, czytając książki i analizując wzorce pogodowe.

Rusłanowi udawało się nawet przewidywać klęski żywiołowe – wskazywał z powodzeniem na ryzyko powstawania powodzi czy tajfunów. Prowadzona przez niego strona zaczęła zdobywać sporą popularność, a jej autor zaczął być zauważany w mediach. Dorobił się nawet pseudonimu „meteorologa ludu”.

Jego sława dotarła do Roshydrometu, oficjalnej agencji meteorologicznej działającej w Rosji. Reakcja urzędników była prosta – Glogerowi zostały postawione zarzuty, jego sprawa zostanie rozpatrzona w sądzie w lutym 2018 roku.

Meteorologiczny monopol

Agencja alarmuje, że prognozowanie pogody wymaga zdobycia odpowiedniej licencji, której bloger nie posiadał. Roshydromet argumentuje, że przedstawiane przez Jurkowskiego prognozy są bezprawne i powinny zostać zakazane.

Wydają się mieć przy tym sporo racji – osoba nie posiadającego odpowiedniego wykształcenia może się pomylić i wprowadzić swoją prognozą w błąd ufających jej ludzi. Jeśli zamiast słonecznego dnia pojawią się przelotne opady, nie będzie to większym problemem.

Gorzej, jeśli nie sprawdzi się pogoda dotycząca na przykład terenów, na których znajdują się trudne szlaki turystyczne – może to zagrażać ludzkiemu życiu. Z drugiej strony, przewidywania samouka była w wielu przypadkach bliższe prawdzie niż oficjalne komunikaty agencji.

Bloger nie zarabiał też na publikowanych przez siebie prognozach. Jurkowski nie zgodził się zapłacić nałożonej na niego grzywny - sprawa zostanie rozstrzygnięta przez sąd.

Zdarzyło się Wam paść ofiarą nieprawdziwej prognozy pogody?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet