Pogoda
05.02.2016 17:08

Bransoletka, która „wstrzykuje” Ci kofeinę

Joule to bransoletka dla miłośników kawy – dostarcza kofeinę do organizmu wprost przez skórę.

Bransoletka, która „wstrzykuje” Ci kofeinę
foto: indiegogo.com

Twórcy bransoletki wykorzystują metodę transdermalnej dostawy substancji czynnej – w tym przypadku kofeiny – do organizmu. System stosowany był do tej pory do dostarczania leków: pozwala dobrać szybkość oraz czas podawania.

Największe zalety systemu transdermalnego to nieinwazyjny sposób działania (aplikatory to najczęściej elastyczne plastry) oraz możliwość uzyskania stałego stężenia substancji przez cały czas jej podawania. Czas aplikacji może wynosić nawet 7 dni.

Bransoletka Joule nie działa tak długo – jeden plaster, umieszczany na jej wewnętrznej stronie, wystarczy na 4 godziny energetyzowania organizmu kofeiną. W tym czasie transmitowana jest dawka wynosząca 65 mg, odpowiadająca wypiciu średniego kubka kawy.

Kofeina wydzielana przez plaster zaczyna działać szybciej niż w przypadku wypicia takiej samej dawki w kawie, ale też dostarczana jest w mniejszych porcjach. Nie ma więc co liczyć na pojawiającego się nagle energetycznego kopa: przez cztery godziny kofeina będzie przenikać przez skórę w równym, wolnym tempie.

Utrzymywanie stabilnego dopływu energii to nie jedyna zaleta Joule: można z bransoletki korzystać w miejscach, gdzie nie sposób wejść z kubkiem kawy, a dawkowanie jest proste i dostarcza dokładnie 0 kalorii.

Czy używanie bransoletki Joule może doprowadzić do przedawkowania kofeiny? Twórcy odpowiadają uczciwie, że tak – wskazują przy tym, że ze względu na system dostarczania substancji do organizmu, jest to mniej prawdopodobne niż w przypadku normalnego picia kawy. W dalszej przyszłości – obecnie na indiegogo.com trwa zbiórka na rozpoczęcie produkcji – do bransoletki Joule zostaną opracowane plastry o różnej zawartości kofeiny.

Zapowiadana cena Joule – debiut rynkowy ma nastąpić w lipcu 2016 – to 29 dolarów; zestaw 30 plastrów ma kosztować 27 USD.

Przydałaby się Wam taka bransoletka?

Michał Tomaszkiewicz