Branża eventowa walczy o przetrwanie. Zapowiada się największy protest w Polsce?

W całej Polsce trwają przygotowania do ogólnoświatowej akcji We Make Events. Czy będzie to największy sprzeciw w Polsce?
Chaos wywołany przez koronawirusa stawia pod znakiem zapytania przyszłość wielu firm z branży eventowej. Nawet największe z nich twierdzą, że walczą o uniknięcie zwolnień. To wszystko sprawia, że branża eventowa znalazła się w kryzysie.
Akcja We Make Events
30 września 2020 na całym świecie o godz. 20.00 czasu lokalnego przedstawiciele branży eventowej solidaryzują się pod hasłem #StandasOne. Swój udział zapowiedziały m.in: USA, Australia, Bangladesz, Brazylia, Kanada, Hongkong, Nowa Zelandia, Belgia, Niemcy, Afryka Południowa, Słowenia, Chile, Polska i wiele innych.
Akcja We Make Events ma na celu artystyczne podświetlenie na czerwono budynków charakterystycznych dla danego miasta. Najczęściej są to obiekty, w których przed pandemią odbywało się wiele imprez kulturalnych i koncertów. Nawet NASA zaproponowało swoją pomoc w przedsięwzięciu i przy sprzyjających warunkach pogodowych wykona zdjęcia oświetlonych obiektów.
Czemu służy akcja Make Events?
Wydarzenie ma wesprzeć sektor branży rozrywkowej i zwrócić uwagę opinii publicznej i mediów na jej problemy. Jak twierdzą organizatorzy akcji bez natychmiastowego wsparcia rządów branża eventowa i łańcuch powiązanych z nią podmiotów nie przetrwa.
Aktualna lista miejsc, w których odbędą wydarzenia, wygląda następująco:
- Spodek Katowice
- Wieża Ratuszowa w Krakowie
- Stadion we Wrocławiu
- Centrum Spotkania Kultur, Lublin
- Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk
- Pałac Kultury i Nauki, Warszawa
- Teatr Muzyczny Roma, Warszawa
- PGE Narodowy, Warszawa
- Wroniecki Ośrodek Kultury
- Opera Wrocławska
- Monopolis Łódź
- Dwór Sieraków
- Teatr Muzyczny w Poznaniu
- Urząd Marszałkowki Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu
- Tauron Arena w Krakowie
- ICE Congress Center w Krakowie
- Praskie Centrum Koneser w Warszawie
- Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie
Jak przygotowuje się do akcji stolica małopolski?
Największe w Krakowie wydarzenie odbędzie się pod Ratuszem na Rynku Głównym o godzinie 20:00. Wieża ratuszowa jest jedną z wizytówek Krakowa. Wśród budynków na Rynku, ratusz wyróżniał się swoją sylwetką: wysoka wieża, zwieńczona kiedyś gotyckim hełmem z zegarem, z przylegającym korpusem zamkniętym trójkątnym szczytem i spichlerz. Zbudowana na początku XV wieku wieża, mierzy aż 70 metrów. Ocalała ze zburzonego w 1820 roku ratusza – wówczas głównego gmachu administracyjnego Krakowa.
Tak oświetlonej wieży ratuszowej nigdy nie było i nigdy nie będzie
- mówi Jarek Kaszyński, organizator akcji na krakowskim rynku
Przygotowania idą pełną parą, a ekipy biorące udział w akcji na Rynku uwijają się w pocie czoła:
Ja twierdzą organizatorzy Kraków nigdy nie widział takiego widowiska. Do oświetlania wieży zostaną użyte najbardziej zaawansowane techniki oświetleniowe.
Wieża ratuszowa – gotycka wieża zbudowana na początku XV wieku, znajdująca się na Rynku Głównym w Krakowie, o wysokości 70 m. Ocalała ze zburzonego w 1820 roku ratusza – wówczas głównego gmachu administracyjnego Krakowa.
Wśród budynków na Rynku, ratusz wyróżniał się swoją sylwetką: wysoka wieża, zwieńczona kiedyś gotyckim hełmem z zegarem, z przylegającym korpusem zamkniętym trójkątnym szczytem i spichlerz.
Zobacz również: Wybrano najlepsze utwory metalowe XXI wieku. W zestawieniu znalazł się polski zespół
Oceń artykuł