Brązowy alarm na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zepsuły się obie toalety

28.11.2019 17:56
WC na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej|undefined Fot. kadr z wideo YouTube/ESA

Zapchana toaleta to ogromne zmartwienie na ziemi i prawdziwa katastrofa w kosmosie. Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeżywa trudne chwile po awarii obu znajdujących się na pokładzie toalet. Według procedur, ratunkiem w takim przypadku ma być używanie pieluch.

Kto stał kiedyś za potrzebą do obleganej toalety, na przykład na koncercie, ten zdaje sobie sprawy, jak niemożność wykonania podstawowej czynności fizjologicznej potrafi zmienić postrzeganie świata.

Na Ziemi, w naszym naturalnym środowisku, napotykamy zazwyczaj wiele przybytków pomagających zrzucić ciężar z, hmm, barków. W kosmosie, jak wiadomo, nikt nie usłyszy naszego krzyku.

Przeczytaj także

Alarmujące wieści dotarły z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na ISS znajdują się dwie toalety dla załogi, jednak w amerykańskiej, a druga w rosyjskiej części konstrukcji. Obie z nich nie nadawały się do użytku.

Awaria WC na ISS. Jak załoga załatwi swoje potrzeby?

Sytuację przedstawił obrazowo Luca Parmitano: amerykańska toaleta przestała działać, a rosyjska jest już wypełniona po brzegi.

W takim przypadku ratunkiem dla załogi mają być awaryjne pieluchy, pozwalające na zachowanie czystej atmosfery na stacji kosztem odrobiny osobistej godności.

Sytuację udało się rozwiązać do czasu usunięcia usterki WC w inny sposób. Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przycumowane są Sojuzy, pełniące rolę kapsuł ratunkowych. Są one wyposażone w coś, co optymistycznie nazwano toaletą.

Wyglądają w taki sposób:

Na szczęście dla załogi ISS, usterkę WC udało się szybko usunąć. Nawet korzystanie z głównego systemu trudno jednak uznać za komfortowe, co pokazano na tym ciekawym filmie nagranym na Stacji:

W stanie nieważkości wiele codziennych czynności wykonuje się w skomplikowany sposób, lub też nie robi ich w ogóle. Niedawno po raz pierwszy w historii na ISS poleciał piekarnik. Zostanie on użyty do wypieczenia pierwszego kosmicznego ciasteczka. Załoga niestety będzie musiała obejść się smakiem, jako że ma ono wrócić w całości do przebadania na Ziemi.

Zobacz także: Kosmiczne ciasteczka. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleciał piekarnik

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.