Pogoda
28.11.2019 17:56

Brązowy alarm na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zepsuły się obie toalety

Zapchana toaleta to ogromne zmartwienie na ziemi i prawdziwa katastrofa w kosmosie. Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeżywa trudne chwile po awarii obu znajdujących się na pokładzie toalet. Według procedur, ratunkiem w takim przypadku ma być używanie pieluch.

WC na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
foto: kadr z wideo YouTube/ESA

Kto stał kiedyś za potrzebą do obleganej toalety, na przykład na koncercie, ten zdaje sobie sprawy, jak niemożność wykonania podstawowej czynności fizjologicznej potrafi zmienić postrzeganie świata.

Na Ziemi, w naszym naturalnym środowisku, napotykamy zazwyczaj wiele przybytków pomagających zrzucić ciężar z, hmm, barków. W kosmosie, jak wiadomo, nikt nie usłyszy naszego krzyku.

Łajka
Łajka
Przeczytaj także Pierwszy pies w kosmosie. Poznaj historię Łajki

Alarmujące wieści dotarły z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na ISS znajdują się dwie toalety dla załogi, jednak w amerykańskiej, a druga w rosyjskiej części konstrukcji. Obie z nich nie nadawały się do użytku.

Awaria WC na ISS. Jak załoga załatwi swoje potrzeby?

Sytuację przedstawił obrazowo Luca Parmitano: amerykańska toaleta przestała działać, a rosyjska jest już wypełniona po brzegi.

W takim przypadku ratunkiem dla załogi mają być awaryjne pieluchy, pozwalające na zachowanie czystej atmosfery na stacji kosztem odrobiny osobistej godności.

Sytuację udało się rozwiązać do czasu usunięcia usterki WC w inny sposób. Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przycumowane są Sojuzy, pełniące rolę kapsuł ratunkowych. Są one wyposażone w coś, co optymistycznie nazwano toaletą.

Wyglądają w taki sposób:

Na szczęście dla załogi ISS, usterkę WC udało się szybko usunąć. Nawet korzystanie z głównego systemu trudno jednak uznać za komfortowe, co pokazano na tym ciekawym filmie nagranym na Stacji:

W stanie nieważkości wiele codziennych czynności wykonuje się w skomplikowany sposób, lub też nie robi ich w ogóle. Niedawno po raz pierwszy w historii na ISS poleciał piekarnik. Zostanie on użyty do wypieczenia pierwszego kosmicznego ciasteczka. Załoga niestety będzie musiała obejść się smakiem, jako że ma ono wrócić w całości do przebadania na Ziemi.

Zobacz także: Kosmiczne ciasteczka. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleciał piekarnik

Awaria toalety to:

Tagi: Duperele