Breivik znów przed sądem. Zebranych na sali przywitał hitlerowskim gestem [ZDJĘCIE]

19.01.2022 11:45
Breivik znów przed sądem. Zebranych na sali przywitał hitlerowskim gestem [ZDJĘCIE] Fot. NTB Scanpix/Associated Press/East News

Anders Breivik rozpoczął starania o zwolnienie z więzienia. Sprawca masakry na wyspie Utoya z 22 lipca 2011 pozdrowił zebranych hitlerowskim gestem.

Niemal 11 lat temu, 22 lipca 2011 roku, Anders Breivik zdetonował ładunek wybuchowy w rządowej dzielnicy Oslo, a następnie dokonał masakry strzelając z karabinu do uczestników obozu młodzieżówki Partii Pracy.

Breivik znów przed sądem

Tego dnia zginęło łącznie 77 osób, a ponad 200 zostało rannych. Osiem zostało zabitych przy pomocy bomby umieszczonej w samochodzie w Oslo, a 69 zastrzelonych na wyspie.

Polecamy

Jak twierdzi Breivik, sprzeciwił się w ten sposób sprawowaniu władzy przez lewicową Partię Pracy, która w jego opinii była zbyt otwarta na imigrantów.

Anders Breivik odbył 10 lat kary i zaczął się starać o warunkowe zwolnienie z więzienia. 18 stycznia 2021 zapewniał w sądzie, że się zmienił i zaniecha stosowania przemocy na wolności. Jednak wchodząc na salę rozpraw, przywitał zebranych hitlerowskim gestem. Skazany zaprezentował także wydrukowane plakaty z tekstem "zatrzymaj ludobójstwa na naszych białych narodach" oraz "Nazi-Civil-War".

EN_01509294_0498 Fot. foto: OLE BERG-RUSTEN/AFP/East News

Proszę zrozumieć, że można być nazistą, nie będąc wojownikiem. Dziś mocno odcinam się od przemocy i terroru oraz celów zawartych w manifeście. Niniejszym daję słowo honoru, że tak będzie.

 - oświadczył Breivik.

Norweg zapowiedział również, że "przez następne 50 lat będzie walczył w nordyckim ruchu oporu" albo "założy niewojowniczy ruch nacjonalistyczny w Europie". Skazany twierdził, że aby móc wyjść na wolność może zrezygnować z działalności politycznej i zamieszkać na znajdującej się w norweskim archipelagu arktycznym wyspie Svalbard.

Zarówno prokuratora, jak i biegli psychiatrzy sprzeciwiają się warunkowemu zwolnieniu Breivika.

Na podstawie materiału, jaki otrzymaliśmy z więzienia oraz nowej oceny ryzyka dokonanej przez psychiatrę nadal uważamy, że istnieje niebezpieczeństwo, że Breivik popełni nowe, poważne przestępstwo.

 – oświadczyła przed rozpoczęciem rozprawy prokurator Karlsdottir.  

Zobacz również: Toruń. Atakował przechodniów maczetą. Cztery osoby trafiły do szpitala

Źródło: forsal.pl, tvp.info

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.