"Brudne lata trzydzieste". Najgorsza katastrofa ekologiczna w historii Stanów Zjednoczonych

13.01.2021 15:39
"Brudne lata trzydzieste". Najgorsza katastrofa ekologiczna w historii Stanów Zjednoczonych Fot. East News

Przerażająca katastrofa ekologiczna, która nawiedziła południe Stanów Zjednoczonych w latach 30. ubiegłego wieku, przeszła do historii jako "Brudne lata trzydzieste". Zobacz, co spowodowało kataklizm!

Stany Zjednoczone nawiedziło wiele wypadków i klęsk żywiołowych, które miały ogromny wpływ na środowisko. Wśród najbardziej tragicznych znajdują się: wyciek ropy Exxon Valdez (1989), wyciek popiołu węglowego (2008) w Tennessee czy przerażająca katastrofa na toksycznym wysypisku Love Canal, o której świat usłyszał w latach 70.

Najgorsza katastrofa ekologiczna w historii Stanów Zjednoczonych

Jednak jak dotąd najgorszą katastrofą ekologiczną w Stanach Zjednoczonych było Dust Bowl z lat trzydziestych XX wieku. "Brudne lata trzydzieste" to okres obejmujący lata 1931–1938, w czasie którego dziewiętnaście stanów na obszarze Wielkich Równin w Stanach Zjednoczonych zostało dotkniętych wieloletnią suszą spowodowaną intensywną eksploatacją rolniczą gruntów i silną erozją gleby. To ułatwiało powstawanie bezwodnych burz pyłowych zwanych "dusterami", które ogarnęły w tym czasie zachodnie Kansas, wschodnie Kolorado, Nowy Meksyk i południowe regiony Teksasu i Oklahomy.

Przyczyny katastrofy

Przez dziesiątki lat Wielkie Równiny były bardzo mocno eksploatowane rolniczo. Zachłanni rolnicy i hodowcy bydła nie pozwalali areałom odpocząć, stosując coraz głębszą orkę i intensywne wypasanie bydła. Trawy porastające prerie i zatrzymujące wilgoć po opadach zostały wykorzenione, a wierzchnia warstwa gleby wystawiona na erozję. Wytworzona przez tysiące lat cienka warstwa gleby, pozbawiona korzeni traw, nie była w stanie oprzeć się gwałtownym wiatrom i suszom.

Czym były "Brudne lata trzydzieste"?

Ty mianem określa się czas poważnych burz piaskowych, które w latach trzydziestych ubiegłego wieku zniszczyły środowisko naturalne amerykańskich i kanadyjskich prerii. W tym czasie obszary te nawiedziła potężna susza. Dramat na dobre rozpoczął się latem 1931 roku. Wiatr wzbijał w niebo tumany pyłu. W roku 1932 przez Wielkie Równiny przeszło 14 dusterów, w 1933 roku już 38.

Czarna Niedziela

Najbardziej przerażająca burza miała miejsce 14 kwietnia 1935 roku. Do dziś ten dzień nazywany jest "Czarną Niedzielą". W książce Tima Egana ("The Worst Hard Time") opisującej te tragiczne wydarzenia możemy przeczyć między innymi:

Burza przyniosła dwa razy więcej brudu niż wykopano z ziemi w celu stworzenia Kanału Panamskiego. Kopanie kanału zajęło siedem lat; burza trwała jedno popołudnie. Ponad 300 000 ton wierzchniej warstwy gleby Great Plains unosiło się tego dnia w powietrze.

Skutki katastrofy

Naukowcy zajmujący się tym zagadnieniem obliczyli, że w 1934 roku ponad 100 milionów hektarów straciło wierzchnią, żyzną warstwę gruntów. Jak podają historyczne źródła burze pyłowe docierały do Bostonu, Hartfordu i Nowego Jorku a zniszczony obszar wynosił 40 milionów hektarów.  Większość planów trzeba było spisać na straty.

Zwierzęta, zarówno domowe, jak i żyjace dziko na tym terenie oślepły, dusiły się i zdychały. W ich płucach i żołądkach znajdowano ogromne ilości piasku. Rolnicy nosiły maski przeciwpyłowe rozdawane przez Czerwny Krzyż. Piasek i pył wynosili ze swych domów łopatami, mimo, że w oknach na stałe wieszali mokre ścierki i prześcieradła. W niektórych momentach by przejść z domów do stodół, rolnicy musieli przywiązywać się do specjalnych lin, by nie zginąć w piaskowej zamieci. Wielu ludzi zmarło z powodu epidemii nowej choroby zwanej "pyłowym zapaleniem płuc".

Po tych wypadkach władze federalne podjęły działania mające na celu zapobieganie takim katastrofom w przyszłości. Kongres przegłosował ustawę o ochronie ziemi i wprowadził programy szkoleniowe dla rolników. Przerażający ekologiczny kataklizm zakończyły intensywne opady deszczów, które nadeszły w 1938 roku.

Zobacz również: W 2020 roku Ziemia kręciła się najszybciej od 50 lat. Teraz przyspieszy jeszcze bardziej

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.