Budweiser chce postawić browar na Marsie

Michał Tomaszkiewicz
24.11.2017 14:41
Budweiser chce postawić browar na Marsie Fot. materiały prasowe

Szef Budweisera miał sen – jego piwo ma być pierwszym trunkiem wytwarzanym i pitym lokalnie na Marsie. Pierwszy krok przedsiębiorstwa, będący jednocześnie wielkim skokiem dla ludzkości, zapowiedziany jest na 4 grudnia 2017 – wtedy na ISS poleci ładunek do warzenia piwa w warunkach mikrograwitacji.

Zbadanie, jak drożdże i słód zachowują się w warunkach nieważkości to ważny etap przy projektowaniu procesu produkcyjnego kosmicznego piwa. Na Marsie ciążenie jest 3 razy mniejsze, niż na Ziemi, a to może sprawić, że znane i okiełznane reakcje chemiczne będą tam przebiegać w Iny sposób – tym bardziej, że biorą w nich udział organizmy żywe.

Piwny ładunek zostanie wyniesiony na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach misji zaopatrzeniowej realizowanej przez SpaceX.

Obsada stacji wykona dwa piwne eksperymenty. Wysłane w kosmos słody będą orbitować na pokładzie ISS przez miesiąc, zanim wrócą na Ziemię i zostaną podane analizie. Nie podano, czy oznacza to odesłanie cennego ładunku wprost do laboratorium, gdzie sprawdzi się na wszystkie możliwe naukowe sposoby różnice w rezultatach reakcji zachodzących w warunkach nieważności w porównaniu do tych przeprowadzanych w ziemskiej studni grawitacyjnej, czy też może Budweiser zamierza dokończyć proces warzenia i przeanalizować piwo pod kątem smakowym.

Misja, zgodnie z tradycją, doczekała się już własnej naszywki:

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Smakiem na pewno będzie musiała obejść się załoga ISS, która będzie mogła tylko patrzeć, jak pod ich nosem powstaje piwo. Chyba, że producentowi uda się przemycić kilka puszek w materiałach naukowych wysyłanych na stację. Warto wspomnień, że na podobny pomysł wpadli wcześniej studenci, którzy chcieli wysłać pojemnik z piwem do uwarzenia na Księżycu.

Dla browaru wykonanie pierwszego kroku w celu piwnego podboju Marsa wydaje się być ważnym – miejmy nadzieję, że nie tylko marketingowo – wydarzeniem:

Budweiser zawsze stara się przekraczać granice innowacyjności. Jesteśmy zainspirowani wspólnym Amerykańskim Snem o podbiciu Marsa. Jesteśmy mocno podekscytowani początkiem badań mających na celu uwarzenie piwa dla Czerwonej Planety.

Trunek może być na nim potrzebny szybciej, niż większość ludzi się spodziewa – Elon Musk stworzył SpaceX, żeby obniżyć koszta transportu na Marsa na osobę do poziomu, jaki trzeba zapłacić za mieszkanie. Według jego planów, jeszcze przed 2030 rokiem na sąsiedniej planecie ma powstać kolonia, a do końca stulecia – samowystarczalne miasto liczące milion mieszkańców.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.