Budzi się superwulkan. W przeszłości niemal zgładził ludzkość

10.06.2021 14:14
Budzi się superwulkan. W przeszłości niemal zgładził ludzkość Fot. Shutterstock

Superwulkan Toba wybuchł tylko raz, około 74 tysiące lat temu. Jego erupcja była jedną z największych katastrof w dziejach naszej planety. Teraz mieszkańcy wyspy donoszą, że czują drżenie pod stopami.

Jezioro Toba jest największym kalderowym jeziorem na świecie. Powstało ok. 75 tys. lat temu na skutek pradawnej, ogromnej erupcji wulkanu. Jego powierzchnia wynosi niemal 2000 km², a tafla znajduje się na wysokości 900 metrów nad poziomem morza. Na środku jeziora znajduje się wyspa Samosir, którą zamieszkuje lud Batak. Ciekawostką jest fakt, że do 1905 roku wyspa zamieszkana była przez kanibali. Samosir jest największą na świecie wyspą na wyspie.

Katastrofa wulkanu Toba

Katastrofalna erupcja wulkanu Toba miała miejsce około 75 tys. lat temu w miejscu dzisiejszego jeziora Toba na Sumatrze w Indonezji. Była to jedna z największych znanych erupcji na Ziemi. Zdaniem badających to zjawisko naukowców wydarzenie spowodowało globalną wulkaniczną zimę trwającą od sześciu do dziesięciu lat i być może trwający 1000 lat epizod ochłodzenia klimatu.

Wstrząsy wywołały gigantyczne tsunami. Doszło do masowego wymierania gatunków. Jednym z nich był homo sapiens. Prawdopodobnie tylko 5 tys., a najwyżej 10 tys. ludzi przetrwało tę wulkaniczną apokalipsę. 

Czy wulkan Toba może wkrótce wybuchnąć?

27 marca 2021 roku 148 kilometrów pod powierzchnią wyspy Samosir miało miejsce trzęsienie Ziemi o sile M5.0. Ale już kilka lat wcześniej pojawił się bardzo niepokojące symptomy. W 2013 roku "Jakarta Post" opublikowało wyniki badań geologicznych, z których wynika, że komora magmowa pod wulkanem jest napełniona w takim stopniu, że erupcja jest nieunikniona.

Od 2015 mieszkańcy okolic wulkanu czują drżenie ziemi, z której wydobywają się gorące opary o zapachu siarki. Wielu z nich utrzymuje również, że czasami posadzki w ich domach są gorące nawet w nocy. W 2016 i 2018 roku doszło do przerażającego zjawiska. Ryby w jeziorze zaczęły masowo wymierać. Jak ustalono, winę za to zjawisko ponosiła wysoka temperatura dna, która spowodowała intensywne ogrzanie się wody.

Źródło: TwojaPogoda.pl, Jakarta Post

Zobacz również: Piorun uderzył w krzyż na Giewoncie. Niesamowite zdjęcie zafascynowało internautów

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.