Burke Shelley nie żyje. Lider zespołu Budgie miał 71 lat

11.01.2022 10:16
Burke Shelley nie żyje. Lider zespołu Budgie miał 71 lat Fot. Shutterstock

Wokalista i basista zespołu Budgie, Burke Shelley, nie żyje. Artysta zmarł w wieku 71 lat.

Nie żyje wokalista i basista legendarnego zespołu Budgie, Burke Shelley. Artysta zmarł w wieku 71 lat w Walii, w szpitalu w Cardiff.

Burke Shelley nie żyje

O śmierci muzyka poinformowała 10 stycznia 2022 córka artysty. We wpisie na Facebooku Ela Shelley napisała:

Z wielkim smutkiem informuję o śmierci mojego ojca, Johna Burke Shelleya. Odszedł dziś wieczorem we śnie w Heath Hospital w Cardiff, mieście, w którym się urodził. Miał 71 lat. Proszę o szacunek dla rodziny w tym czasie. Z miłością, czwórka jego dzieci: Ela, Osian, Dimitri i Nathaniel.

Polecamy

Był jedynym członkiem zespołu, który występował w nim przez cały okres jego istnienia. Formacja powstała w 1967 roku, wydała 11 płyt. Zespół uchodzi za jedną z najbardziej wpływowych grup w historii tzw. "ciężkiego rocka" i często jest porównywana z takimi zespołami jak Black Sabbath, Led Zeppelin czy Deep Purple. W latach 80. stała się jednym z najważniejszych prekursorów nurtu zwanego New Wave of British Heavy Metal. W 2006, po ponad 20-letniej przerwie, grupa wydała swój ostatni studyjny album "You're All Living in Cuckooland".

W 2010 roku w trakcie trasy koncertowej po Polsce u Shelleya wykryto tętniaka aorty. Wkrótce muzyk poddał się operacji, która niestety spowodowała uszkodzenie przepony, przez co nie był w stanie nadal śpiewać. Mimo wielu starań lekarzy Burke Shelley nie wznowił już potem działalności muzycznej.

Do historii przeszedł koncert Budgie wyemitowany w Boże Narodzenie 1982 roku w Telewizji Polskiej. Według ówczesnych szacunków miało go obejrzeć wówczas ok. 20 tysięcy widzów.

Covery kapeli mają w swoim repertuarze największe światowe sławy np. Metallica "Crash Course In Brain Surgery" i "Breadfan", Iron Maiden "I Can't See My Feelings", czy Van Halen "In For The Kill!".

Zobacz również: Artyści zareagowali na śmierć Andrzeja Nowaka. "Zmarł autor najpiękniejszej polskiej solówki gitarowej"

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.