Pogoda
26.05.2020 10:56

Był głosem aplikacji Google Maps. Teraz zastąpiła go maszyna

Jarosław Juszkewicz, lektor który przez lata mówił do nas z aplikacji mobilnej Google Maps, właśnie pożegnał się z firmą. Zastąpił go syntezator mowy. Ot, cena postępu technologicznego.

Był głosem aplikacji Google Maps. Teraz zastąpiła go maszyna
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News (zdjęcie poglądowe)

Jarosław Juszkiewicz to dziennikarz Polskiego Radia Katowice i profesjonalny lektor. W 2008 roku rozpoczął współpracę z Google, stając się polskim głosem systemu nawigacji Google Maps. Teraz zastąpi go syntezator mowy.

Jarosław Juszkiewicz głosem Google Maps

Aplikacja geolokalizacyjna Google Maps weszła na polski rynek w 2008 roku. Głosem systemu nawigacji w wyniku castingu został Jarosław Juszkiewicz. W trakcie pracy z firmą nagrał tysiące komunikatów, ułatwiających poruszanie się po mieście milionom Polaków na terenie kraju i na świecie.

google maps
google maps
Przeczytaj także Google Maps pomoże niedowidzącym przejść przez ulicę

Syntezator mowy nowym przewodnikiem aplikacji

W weekend zastąpiono go syntezatorem mowy, stosowanym także w aplikacji Google Asystent.  Mówi się, że decyzja wynika z lepszej kalibracji narzędzia GPS Google’a i faktu, że system będzie jeszcze lepiej dostosowywać się do potrzeb użytkowników i wydawać jeszcze bardziej konkretne komendy. Człowiek nie byłby w stanie w krótkim czasie nagrać aż tylu komunikatów. Syntezator mowy powie zaś wszystko, czego będziemy od niego wymagać.

Całą sprawę, mężczyzna skomentował w humorystyczny sposób w swoich mediach społecznościowych: 

"

Od rana znajomi pytają mnie co się stało z moim głosem w Google Maps. To samo co z robotnikami pod koniec XIX wieku. Zostałem zastąpiony przez maszynę :) Fanów zapraszam do Yanosika :) "

google
google
Przeczytaj także Google zapowiedział trzy nowe sposoby, w jakie możemy chronić naszą prywatność przed... Googlem

Piękne pożegnanie lektora z użytkownikami

Juszkiewicz przygotował także specjalne wideo pożegnalne dla fanów, w którym wypowiada słynną frazę, która zawsze kojarzyć będzie się użytkownikom z podróżami samochodem

Lektor udzielił także wywiadu dla gazety Dziennik Zachodni, w którym przytoczył ciekawą anegdotę:

"

„(…) w momencie, kiedy ta aplikacja stała się powszechna, okazało się, że mój głos jest znany. A przetestowałem to w bardzo prosty sposób. Stojąc kiedyś w hipermarkecie, powiedziałem słynne: „Kieruj się na południe". I połowa kolejki się obejrzała. Być może jest to moja rola życia, ale nie jestem do niej przyspawany, bo parę innych rzeczy udało mi się w życiu zrobić” – zdradził mężczyzna. "

samochód w jeziorze na Google Maps
samochód w jeziorze na Google Maps
Przeczytaj także Ciało zaginionego w 1997 roku mężczyzny odnalezione na zdjęciach z Map Google

Warto zauważyć, że głos Jarosława Juszkiewicza wciąż usłyszymy w aplikacji Yanosik, systemie informacji drogowej, uzupełnianej przez samych użytkowników, informujących o wypadkach na drodze, patrolach i fotoradarach. Mottem firmy jest „Jedź bezpiecznie i bez mandatów”.

Czytaj także: Lody o smaku gazu pieprzowego. Nietypowa akcja protestacyjna.

Czy będziesz tęsknić za głosem Jarosława Juszkiewicza w Google Maps?

Tagi: Newsy News News