Był głosem aplikacji Google Maps. Teraz zastąpiła go maszyna

26.05.2020 10:56
Był głosem aplikacji Google Maps. Teraz zastąpiła go maszyna Fot. . Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News (zdjęcie poglądowe)

Jarosław Juszkewicz, lektor który przez lata mówił do nas z aplikacji mobilnej Google Maps, właśnie pożegnał się z firmą. Zastąpił go syntezator mowy. Ot, cena postępu technologicznego.

Jarosław Juszkiewicz to dziennikarz Polskiego Radia Katowice i profesjonalny lektor. W 2008 roku rozpoczął współpracę z Google, stając się polskim głosem systemu nawigacji Google Maps. Teraz zastąpi go syntezator mowy.

Jarosław Juszkiewicz głosem Google Maps

Aplikacja geolokalizacyjna Google Maps weszła na polski rynek w 2008 roku. Głosem systemu nawigacji w wyniku castingu został Jarosław Juszkiewicz. W trakcie pracy z firmą nagrał tysiące komunikatów, ułatwiających poruszanie się po mieście milionom Polaków na terenie kraju i na świecie.

Przeczytaj także

Syntezator mowy nowym przewodnikiem aplikacji

W weekend zastąpiono go syntezatorem mowy, stosowanym także w aplikacji Google Asystent.  Mówi się, że decyzja wynika z lepszej kalibracji narzędzia GPS Google’a i faktu, że system będzie jeszcze lepiej dostosowywać się do potrzeb użytkowników i wydawać jeszcze bardziej konkretne komendy. Człowiek nie byłby w stanie w krótkim czasie nagrać aż tylu komunikatów. Syntezator mowy powie zaś wszystko, czego będziemy od niego wymagać.

Całą sprawę, mężczyzna skomentował w humorystyczny sposób w swoich mediach społecznościowych: 

Od rana znajomi pytają mnie co się stało z moim głosem w Google Maps. To samo co z robotnikami pod koniec XIX wieku. Zostałem zastąpiony przez maszynę :) Fanów zapraszam do Yanosika :)

Przeczytaj także

Piękne pożegnanie lektora z użytkownikami

Juszkiewicz przygotował także specjalne wideo pożegnalne dla fanów, w którym wypowiada słynną frazę, która zawsze kojarzyć będzie się użytkownikom z podróżami samochodem

Lektor udzielił także wywiadu dla gazety Dziennik Zachodni, w którym przytoczył ciekawą anegdotę:

„(…) w momencie, kiedy ta aplikacja stała się powszechna, okazało się, że mój głos jest znany. A przetestowałem to w bardzo prosty sposób. Stojąc kiedyś w hipermarkecie, powiedziałem słynne: „Kieruj się na południe". I połowa kolejki się obejrzała. Być może jest to moja rola życia, ale nie jestem do niej przyspawany, bo parę innych rzeczy udało mi się w życiu zrobić” – zdradził mężczyzna.

Przeczytaj także

Warto zauważyć, że głos Jarosława Juszkiewicza wciąż usłyszymy w aplikacji Yanosik, systemie informacji drogowej, uzupełnianej przez samych użytkowników, informujących o wypadkach na drodze, patrolach i fotoradarach. Mottem firmy jest „Jedź bezpiecznie i bez mandatów”.

Czytaj także: Lody o smaku gazu pieprzowego. Nietypowa akcja protestacyjna.

 

Michał Kaczoń Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.