Były więzień obozu zagłady o szafowaniu słowami "Auschwitz nie spadło nam z nieba" przez antyszczepionkowców

17.12.2021 16:53
Były więzień obozu zagłady o szafowaniu słowami "Auschwitz nie spadło nam z nieba" przez antyszczepionkowców Fot. JACEK KOZIOL/East News

16 grudnia 2021 roku Muzeum Auschwitz na swoim profilu na Twitterze opublikowało wypowiedź Mariana Turskiego. Były więzień obozu mówi o nadużywaniu pojęcia "Auschwitz nie spadło z nieba" w kontekście ograniczeń wprowadzanych w okresie pandemii.

Marian Turski to historyk, dziennikarz i działacz społeczny, były więzień obozu Auschwitz-Birkenau i KL Buchenwald.

Były więzień obozu zagłady o szafowaniu słowami "Auschwitz nie spadło nam z nieba"

Ocalały od zagłady mężczyzna zabrał w czwartek głos w sprawie wykorzystywania jego słów "Auschwitz nie spadło nam z nieba" w kontekście sporów dotyczących szczepień i ograniczeń pandemicznych.

Polecamy

W pojęciu "Auschwitz nie spadło z nieba" próbowałem wykazać i przekonać, że proces dyskryminacji prowadził krok po kroku do pozbawienia pewnej grupy praw, (…) aż doprowadził do zagłady. (…) Zgadzamy się powszechnie, że człowiek palący nie powinien być wpuszczony do autobusu. Czy jest to dyskryminacja? Nie. Jeżeli jest palący, to szkodzi sobie, ale i każdemu, kto jest w autobusie. A więc uważamy, że słusznie powinniśmy go pozbawić prawa do palenia. Niech sobie pali, gdzie chce, ale żeby nie szkodził innym.

- mówi Turski.
Zdaniem byłego więźnia nie można mylić ograniczeń z dyskryminacją, a społeczeństwo składa się również z ludzi słabszych fizycznie, którzy nie mogą się zaszczepić z różnych medycznych powodów.

To oni są narażeni najbardziej przez nas, jeśli nie jesteśmy zaszczepieni. My im zagrażamy. A więc nie jest to pozbawianie praw, a raczej uznawanie praw słabych ludzi, praw ludzkich. Nie jest to żadna dyskryminacja. Jest to tylko naturalna, ludzka potrzeba samoobrony przed zarazą. Weźcie to pod uwagę.

- zaapelował były więzień

Sformułowanie "Auschwitz nie spadło nam z nieba" bardzo często jest cytowane przez przeciwników szczepień w internetowych komentarzach. Często używane jest również w kontekście dzielenia ludzi na zaszczepionych i niezaszczepionych.

Zobacz również: Instagram 13-letniej ofiary Auschwitz. Pokazuje sceny z jej pamiętnika

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.