Pogoda
19.06.2020 12:45

Carlos Ruiz Zafón, autor słynnych powieści, z „Cieniem wiatru” na czele, zmarł nieoczekiwanie w wieku 55 lat

Carlos Ruiz Zafón, hiszpański pisarz, autor uznanych powieści, na czele z hitem „Cień wiatru” i „Gra Anioła" zmarł dziś rano w szpitalu w Los Angeles, dowiadujemy się z oficjalnego profilu autora na Facebooku. Informację potwierdzają także „El Pais” i inne zagraniczne media. 

Carlos Ruiz Zafón, autor słynnych powieści, z „Cieniem wiatru” na czele, zmarł nieoczekiwanie w wieku 55 lat
fot. Mirco Toniolo/Photoshot/East News

Carlos Ruiz Zafón, hiszpański pisarz, autor uznanych powieści, na czele z hitem „Cień wiatru” i „Gra Anioła" zmarł dziś rano w szpitalu w Los Angeles, dowiadujemy się z oficjalnego profilu autora na Facebooku. Informację potwierdzają także „El Pais” i inne zagraniczne media. 

Foto: materiały prasowe Paramount Pictures, New Line Cinema
Foto: materiały prasowe Paramount Pictures, New Line Cinema
Przeczytaj także Stephen King ma pomysł na książkę o Jasonie z "Piątku trzynastego"! Jak miałaby wyglądać?

Carlos Ruiz Zafón nie żyje

"

"Każda książka, każde ujęcie, które widzisz, ma duszę. Dusza tego, kto to napisał i dusza tych, którzy to przeczytali i żyli i marzyli o nim" – głosi oficjalna informacja, która pojawiła się w social mediach autora. To cytaz z powieści "Cień wiatru", który idealnie oddaje uczucia wielu zasmuconych czytelników. "

Autor w ostatnich latach borykał się z rakiem jelita. Zmarł nad ranem w swoim domu w Los Angeles.

Foto: AP/Associated Press/East News
Foto: AP/Associated Press/East News
Przeczytaj także Nowa książka J.K. Rowling się nie ukaże przez jej transfobiczne wpisy? Jest oświadczenie wydawcy

Carlos Ruiz Zafón - biogram

Carlos Ruiz Zafón urodził się 25 września 1964 roku w Barcelonie. Studiowała dziennikarstwo, a w późniejszych latach zajmował się także marketingiem. Na początku lat 90. przeprowadził się do Los Angeles, gdzie próbował swoich sił jako scenarzysta. 

Kiedy okazało się, że nie ma zbytnio smykałki do takiej formy tekstów, zajął się twórczością literacką. W 1994 roku ukazała się jego debiutancka powieść – „Książę Mgły”, która została wyróżniona nagrodą Edebe dla najlepszej prozy młodzieżowej. Powieść ta stała się początkiem cyklu, tzw. „Trylogii mgły”, w której skład wchodzą także powieści: „Pałac Północy” i „Światła września”. 

„Rocky II” spotyka „Wall Street” – producent o filmie „Bitcoin Billionaires”, „duchowym sequelu” „The Social Network”
„Rocky II” spotyka „Wall Street” – producent o filmie „Bitcoin Billionaires”, „duchowym sequelu” „The Social Network”
Przeczytaj także „Rocky II” spotyka „Wall Street” – producent o filmie „Bitcoin Billionaires”, „duchowym sequelu” „The Social Network”

Największą sławę przyniosła mu jednak powieść „Cień wiatru”, wydana w 2001 roku. Powieść, opowiadająca o pewnej chłopcu, który odkrywa porzuconą księgarnię, dzięki której przeżywa wiele różnych historii. Powieść, będąca pochwałą czytelnictwa oraz kulturowego dziedzictwa literatury,  rozeszła sę w ponad 40 mln egzemplarzy, trafiając też na pierwsze miejsca list sprzedaży w wielu krajach. 

Powieść zapoczątkowała kolejny cykl autora, tzw. „Cmentarz zapomnianych książek”. W jej skład, poza „Cieniem wiatru” wchodzą takżę: "Gra anioła", "Więzień nieba”, czy "Labirynt duchów".

Autor w wywiadach mówił, że do jego ulubionych twórców zaliczają się: Dostojewski, Tołstoj i Dickens. 

Czytaj także: Gry komputerowe trafią w Polsce na listę lektur. Pierwsza już w roku szkolnym 2020/2021 

Czy należysz do fanów twórczości Carlosa Ruiza Zafóna?

Tagi: Newsy