Pogoda
31.10.2017 11:31

Ceny iPhone'a X sięgają już 20 000 dolarów

Telefony Apple są jak samochody za czasów PRL – bezpośrednio po opuszczeniu salonu ich wartość wzrasta kilkukrotnie. Ceny iPhone’ów X sprzedawanych na Ebay sięgnęły już 26 000 dolarów.

Ceny iPhone'a X sięgają już 20 000 dolarów
foto: zrzut ekranu

Przypomnijmy – iPhone X (czytany jako „ten”, czyli 10) – powstał, żeby uczcić 10-lecie pojawienia się w sprzedaży pierwszego modelu smartfonów Apple.

Telefon zaprezentowano jeszcze w wrześniu 2017 roku, ale do sprzedaży ma trafić 3 listopada 2017 roku – i to w bardzo limitowanych ilościach. Z nieoficjalnych pogłosek wynika, że zastosowane przez Apple rozwiązania, w szczególności system rozpoznawania twarzy Face ID, jest dużych wyzwaniem technologicznym i producenci komponentów nie dają rady ze spełnieniem norm jakościowych.

W praktyce iPhone X ma wbudowany odpowiednik czujnik Kinect, który został niedawno uśmiercony przez Microsoft, mimo dużej popularności zdobytej na początku. Wyprodukowanie układy, który będzie w stanie z należytą szczegółowością zmapować w 3D twarz użytkownika okazała się być dużym wyzwaniem.

Jubileuszowy, „najlepszy w historii” iPhone został okraszony odpowiednią ceną – w Polsce za najtańszy model trzeba zapłacić niemal 5000 zł, za iPhone X z 256 GB pamięci trzeba zapłacić nawet więcej.

Wysoka cena skłoniła polskich operatorów do stworzenia nowatorskich ofert, w których podpisując umowę na 2 lata klient zobowiązuje się do płacenia rat za telefon przez 36 miesięcy – a nawet wtedy miesięczne zobowiązanie oscyluje wokół 200 zł.

Fanów Apple nie jest jednak tak łatwo odstraszyć – w serwisach akcyjnych pojawiły się oferty odsprzedaży iPhone’ów X z pierwszej, premierowej serii. Trafią one do klientów 3 listopada 2017 roku – czas oczekiwania na realizację zamówienia złożonego pod koniec października 2017 wynosi już kilka tygodni.

foto: zrzut ekranu

Na polskim Allegro różnica w cenie nie jest jeszcze ogromna – obrotni handlarze podwyższają cenę w stosunku do fabrycznej o 1000-2000 zł, i co najważniejsze – znajdują klientów, co widać po historii transakcji.

Prawdziwy szał trwa jednak na Zachodzie – tam nowe i nieśmigane iPhone’y X oferowane są nawet po 20 000 dolarów. Rekordzista domaga się za nowy telefon Apple 26 000 dolarów, przy czym trzeba pamiętać, że Amerykańska cena iPhone’a X w wersji podstawowej została wyznaczona na 999 dolarów.

Pożądaliście kiedyś czegoś tak mocno, jak fani Apple chcą iPhone'a X?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile