Ceny iPhone'a X sięgają już 20 000 dolarów
Michał Tomaszkiewicz
31.10.2017 11:31
Ceny iPhone'a X sięgają już 20 000 dolarów Fot. zrzut ekranu

Telefony Apple są jak samochody za czasów PRL – bezpośrednio po opuszczeniu salonu ich wartość wzrasta kilkukrotnie. Ceny iPhone’ów X sprzedawanych na Ebay sięgnęły już 26 000 dolarów.

Przypomnijmy – iPhone X (czytany jako „ten”, czyli 10) – powstał, żeby uczcić 10-lecie pojawienia się w sprzedaży pierwszego modelu smartfonów Apple.

Telefon zaprezentowano jeszcze w wrześniu 2017 roku, ale do sprzedaży ma trafić 3 listopada 2017 roku – i to w bardzo limitowanych ilościach. Z nieoficjalnych pogłosek wynika, że zastosowane przez Apple rozwiązania, w szczególności system rozpoznawania twarzy Face ID, jest dużych wyzwaniem technologicznym i producenci komponentów nie dają rady ze spełnieniem norm jakościowych.

W praktyce iPhone X ma wbudowany odpowiednik czujnik Kinect, który został niedawno uśmiercony przez Microsoft, mimo dużej popularności zdobytej na początku. Wyprodukowanie układy, który będzie w stanie z należytą szczegółowością zmapować w 3D twarz użytkownika okazała się być dużym wyzwaniem.

Jubileuszowy, „najlepszy w historii” iPhone został okraszony odpowiednią ceną – w Polsce za najtańszy model trzeba zapłacić niemal 5000 zł, za iPhone X z 256 GB pamięci trzeba zapłacić nawet więcej.

Wysoka cena skłoniła polskich operatorów do stworzenia nowatorskich ofert, w których podpisując umowę na 2 lata klient zobowiązuje się do płacenia rat za telefon przez 36 miesięcy – a nawet wtedy miesięczne zobowiązanie oscyluje wokół 200 zł.

Fanów Apple nie jest jednak tak łatwo odstraszyć – w serwisach akcyjnych pojawiły się oferty odsprzedaży iPhone’ów X z pierwszej, premierowej serii. Trafią one do klientów 3 listopada 2017 roku – czas oczekiwania na realizację zamówienia złożonego pod koniec października 2017 wynosi już kilka tygodni.

foto: zrzut ekranu Fot. foto: zrzut ekranu

Na polskim Allegro różnica w cenie nie jest jeszcze ogromna – obrotni handlarze podwyższają cenę w stosunku do fabrycznej o 1000-2000 zł, i co najważniejsze – znajdują klientów, co widać po historii transakcji.

Prawdziwy szał trwa jednak na Zachodzie – tam nowe i nieśmigane iPhone’y X oferowane są nawet po 20 000 dolarów. Rekordzista domaga się za nowy telefon Apple 26 000 dolarów, przy czym trzeba pamiętać, że Amerykańska cena iPhone’a X w wersji podstawowej została wyznaczona na 999 dolarów.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.