Ceny za przejazd autostradami mają wzrosnąć
25.01.2017 10:34
Ceny za przejazd autostradami mają wzrosnąć Fot. kadr z wideo

Rozważana jest podwyżka opłat za przejazd autostradą A2 – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Już teraz za odcinek A2 między Nowym Tomyślem a Koninem trzeba zapłacić 36 groszy za każdy przejechany kilometr. To znacznie więcej niż na płatnych fragmentach podlegających GDDKiA. Za jedyny pewnik można uznać, że spółka Autostrada Wielkopolska SA nie wprowadzi zmian przed końcem ferii zimowych.

Dodatkowo, w marcu 2017 roku mają zostać podniesione ceny (z 26,50 do 30 zł) dla pojazdów ciężarowych i dostawczych za przejazd odcinkiem A4 między Krakowem a Katowicami, co jest zasługą zarządcy – Stalexport.

W międzyczasie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o zakończeniu 2016 roku realizacją prawie 1311,6 km dróg krajowych. W 12 miesięcy oddano do ruchu 124,1 km nowych dróg, dzięki czemu kierowcy mają łącznie do dyspozycji 3163,4 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1631,7 km autostrad i 1531,7 km dróg ekspresowych.

Jak zauważa GDKiA – rozwój infrastruktury to nie tylko realizacja, ale także przygotowania inwestycji drogowych. I tak oto w 2016 roku podpisano 23 umowy na łącznie 265,9 km nowych dróg. Obecnie na rozstrzygnięcie czekają przetargi na 60 odcinków o łącznej długości 721,6 km. Wiele projektów mogło zostać zrealizowanych dzięki efektywnemu wykorzystaniu funduszy pochodzących z Unii Europejskiej.

To właśnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest największym w Polsce beneficjentem środków unijnych w ramach „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”, o czym wspomnieli jej przedstawiciele:

W obecnej perspektywie finansowej dostępna kwota alokacji dla projektów realizowanych przez GDDKiA to blisko 10 mld euro. W wyniku pozytywnej oceny złożonych przez GDDKiA wniosków o dofinansowanie, w ramach „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko”, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jako pierwszy beneficjent podpisał 25 umów o dofinansowanie dla projektów drogowych na łączną kwotę dofinansowania unijnego sięgającą prawie 15 mld zł.

Zdaniem internautów podwyżki cen za przejazdy poszczególnymi odcinkami autostrad to kolejny cios skierowany w stronę kierowców. Już wcześniej musieli oni liczyć się ze wzrostem cen ubezpieczeń OC oraz nowym taryfikatorem mandatów.

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.