Pogoda
04.06.2020 14:13

Chciał oszukać "na policjanta". Okazało się, że... trafił na policjanta

Na gorącym uczynku został zatrzymany 16-latek z Gdańska, który próbował oszukać emerytowanego funkcjonariusza policji tzw. metodą na policjanta.

Chciał oszukać "na policjanta". Okazało się, że... trafił na policjanta
foto: shutterstock.com

Oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Karina Kamińska poinformowała Polską Agencję Prasową w czwartek, że do oficera dyżurnego z komisariatu w Gdańsku Wrzeszczu zadzwonił mężczyzna, który powiedział, że oszuści chcą wyłudzić od niego pieniądze metodą na policjanta.

Chciał wyłudzić pieniądze "na policjanta". Trafił na byłego policjanta

Całą sytuację wytłumaczyła w rozmowie z PAP oficer Kamińska:

"

66-latek powiedział dyżurnemu, że cały czas jest z nimi w kontakcie. Okazało się, że niczego nieświadomi przestępcy zadzwonili do emerytowanego policjanta, który z uwagi na swoje doświadczenie dokładnie wiedział jak ich przechytrzyć.  "

Oficer dyżurny na miejsce wysłał funkcjonariuszy, którzy dowiedzieli się od pokrzywdzonego o tym, że dzień wcześniej zadzwoniła do niego kobieta. Oszustka tłumaczyła, że jest pracownicą poczty. Kobieta przekonywała pokrzywdzonego, że ma do niego bardzo dużo listów z banku, ale są źle zaadresowane, bo nie ma numeru budynku. Mężczyzna podał adres i zakończył rozmowę.

Następnego dnia do pokrzywdzonego zadzwonił mężczyzna, który powiedział, że jest policjantem i nawiązał do rozmowy z pracownicą poczty. Emerytowany policjant od razu zorientował się, że ma do czynienia z oszustem. Dalej rozmawiał z przestępcą, który powiedział mu, że policja będzie robiła zasadzkę na złodziei, a on ma w tej akcji pomóc.

Policja
Policja
Przeczytaj także Mieszkaniec Wałbrzycha wydał pieniądze na alkohol. Bał się reakcji żony, więc zgłosił napaść

Fałszywy policjant wypytywał pokrzywdzonego o majątek zgromadzony na kontach i kosztownościach. Pokrzywdzony podawał zmyślone kwoty i manipulował oszustem, który kazał włożyć pieniądze i biżuterię w reklamówkę i wyrzucić przez okno. Jednocześnie emerytowany policjant był w kontakcie z prawdziwymi funkcjonariuszami, którzy przygotowywali się do zatrzymania sprawcy.

66-latek zamiast kosztowności do reklamówki włożył stare buty i wyrzucił je przez okno. Kiedy podejrzany przyszedł odebrać łup, został zatrzymany przez policjantów. 16-latek był już zaangażowany w takie sprawy. Jak mówi Kamińska:

"

Zatrzymany 16-latek z Bielska-Białej trafił do policyjnej izby dziecka. Sąd rodzinny i nieletnich zdecydował o umieszczeniu go w zamkniętym ośrodku. 16-latek był już w przeszłości zatrzymywany na terenie Polski za tego rodzaju przestępstwa. Usłyszał już m.in. zarzuty za wyłudzenie od starszych osób ponad 120 tys. zł. "

Policjanci z Gdańska cały czas pracują nad zatrzymaniem wspólników nastolatka.

Ukrywał się w pralce
Ukrywał się w pralce
Przeczytaj także W pralce zamiast ubrań policjanci znaleźli poszukiwanego [ZDJĘCIA]