Pogoda
06.11.2018 13:50

Chciała zrobić selfie w muzeum, uszkodziła dzieła Salvadora Dalego i Francisco Goi [WIDEO]

Wygląda na to, że selfie można oskarżać o niemal całe zło na świecie – gdziekolwiek się nie pojawi, zostawia po sobie zniszczenia i pożogę. Nawet w muzeum, w którym wystawia się na widok bezcenne dzieła mistrzów – i mamy to na filmie.

selfie w muzeum
foto: kadr z wideo

Selfie stało się zwyczajową pamiątką zabieraną z ciekawych miejsc i miłych chwil – przy czym pęd za dobrym ujęciem jest czasem tak wielki, że osoby robiące sobie smartfonowy autoportret płacą za niego życiem. Naprawdę – wystarczy spojrzeć na mapę śmierci selfie, żeby zobaczyć udokumentowane przypadki takich zgonów na całym świecie.

W wypadku, do którego doszło w muzeum w Jekaterynburgu w Rosji nikt życia co prawda nie stracił – w niebezpieczeństwie znalazł się za to dorobek kulturalny ludzkości. Winowajcą okazało się, jakże by inaczej, selfie.

W Międzynarodowym Centrum Sztuki w Jekaterynburgu prezentowana jest wystawa prac stworzonych przez Francisco José de Goyę y Lucientesa. Razem z rysunkami mistrza prezentowane są także wariacje na ich temat pochodzące spod ręki innych artystów – między innymi Salvadora Dalego.

Próba zrobienia selfie uszkodziła dzieła Francisco Goi i Salvadora Dalego

Jak się okazało, część z nich może skończyć wycieczkę po Rosji w złym stanie – wszystko przez próbę zrobienia sobie artystycznego selfie. Wypadek zarejestrowały kamery w muzeum:

Okazało się, że kobieta stojąca za prowizoryczną ścianką próbowała zrobić sobie pamiątkowe selfie i za mocno oparła się o część scenografii.

Centrum przyznało, że biorące udział w wypadku dzieła uległy uszkodzeniu – w przypadku szkicu Goi połamała się ramka i stłukło szkło, rysunek Salvadora Dalego miał odnieść poważniejsze obrażenia.

Kobiecie, która spowodowała wypadek próbując zrobić sobie selfie, nie postawiono żadnych zarzutów – tłumaczyła, że ścianka została dotknięta przez nią przypadkiem, gdy próbowała znaleźć najlepsze miejsce do cyknięcia sobie autoportretu. Nie oznacza to jednak, że nie poniesie odpowiedzialności za swoje czyny - uszkodzone grafiki analizowane są przez eksperta, który wyceni szkodę - suma może być zawrotna.

A Wam przytrafił się jakiś wypadek związany z robieniem selfie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele