Pogoda
05.08.2020 09:48

Chemikalia przyczyną ogromnego wybuchu w Libanie? Wiemy, ile osób zginęło

Wczoraj wieczorem w stolicy Libanu, Bejrucie doszło do ogromnego wybuchu w lokalnym porcie.  W wyniku groźnej eksplozji zginęło co najmniej 100 osób. Okazuje się, że winnym mogło być składowanie groźnych chemikaliów blisko centrum.

Chemikalia przyczyną ogromnego wybuchu w Libanie? Wiemy, ile osób zginęło
fot. Mikhail Alaeddin/SPUTNIK Russia/East News

Jak podaje serwis PAP, powołując się na libańską telewizję Al-Dżadid, która natomiast zasięgnęła swojej wiedzy wśród kontaktów w rządowej służbie bezpieczeństwa, przyczyną groźnego wybuchu miało być zapalenie się 2750 ton saletry amonowej, znajdującej się w specjalnym magazynie, blisko portu.

Eksplozj w Bejrucie
Eksplozj w Bejrucie
Przeczytaj także Ogromna eksplozja w Bejrucie. W sieci pojawiły się przerażające nagrania

Mówi się, że saletra składowana była w magazynie, znajdującym się w porcie po tym, jak przez miesiące służby porządkowe konfiskowały ją podczas wielu różnych misji.

Dziennikarze telewizji Al Dżadid podają też, że do eksplozji mogło dojść w wyniku spawania drzwi magazynu, dokonywanego w celu zapobiegnięcia kradzieży groźnych materiałów. Technicy mieli jednak nie zachować odpowiednich środków bezpieczeństwa, w wyniku czego doszło do wzniecenia pożaru, który natomiast doprowadził do reakcji łańcuchowej i podpalenia kolejnych beczek z groźnym proszkiem.

Plaża
Plaża
Przeczytaj także Polak uratował topiące się dzieci w Holandii. Sam nie przeżył

Sytuacja nie bez precedensu

Okazuje się, że do podobnej eksplozji doszło już wiele lat temu. Jak podają dziennikarze portalu Wprost.pl w 1947 roku w Teksasie w bardzo podobnych okolicznościach doszło do ogromnego wybuchu saletry amonowej, składowanej przez władze w porcie miejskim.

W tamtym wypadku również zawinił pożar, który rozprzestrzenił się na  pokład statków z groźnym ładunkiem, wpływającym do protu. Podobieństwa między tymi wydarzeniami sprawiają, że istnieje spora szansa, że to właśnie nieszczęśliwy wypadek był przyczyną wczorajszej katastrofy.

Linia Emirates pokryje koszty pogrzebu, jeśli na pokładzie zarazisz się koronawirusem
Linia Emirates pokryje koszty pogrzebu, jeśli na pokładzie zarazisz się koronawirusem
Przeczytaj także Linia Emirates pokryje koszty pogrzebu, jeśli na pokładzie zarazisz się koronawirusem

Ogrom ofiar

Jak podają źródła z libańskiego oddziału Czerwonego Krzyża, opublikowane w środę ok. 9 rano,  w wyniku wczorajszej eksplozji zginęło co najmniej 100 osób, a ponad 4000 zostało rannych. Prezydent kraju ogłosił dwutygodniowy stan wyjątkowy, a obecnie trwa zbiórka krwi z całego świata dla poszkodowanych w ramach eksplozji.

Czytaj także: Nowy sposób na walkę z koronawirusem. Pojawią się elektroniczne bransoletki dla osób z zagranicy.

Tagi: Newsy