Pogoda
11.03.2019 15:06

Chernobylite – "The sound of silence" w Czarnobylu

Chernobylite to gra, która pokazuje zdecydowanie bardziej przerażającą, alternatywną historię awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Twórcy wybrali się do Zony, żeby jak najwierniej odwzorować panującą tam atmosferę – dźwięk ciszy, który ich tam przywitał, wspominają jako przerażający.

Chernobylite
foto: kadr z wideo

Chernobylite jest tworzony przez gliwickie studio The Farm 51, które na swoim koncie ma już World War 3 – taktyczną strzelankę rozgrywającą się między innymi w odwzorowanym z drobiazgową dokładnością centrum Warszawy.

Podobne ambicje co do realistyczności przedstawianych rejonów Czarnobyla wymusiły na twórcach częste wyjazdy do Strefy Wykluczenia w celu skanowania okolic w 3D, tak by zgadzało się położenie niemal każdego źdźbła trawy oraz kolory przedstawianych obiektów.

Zona nie jest niebezpieczna dla ludzi – poziom promieniowania, jaki panuje w strefie, jest niższy niż występujący naturalnie w Warszawie. Wizyta w rejonie elekrowni jądrowej w Czarnobylu wzbudza jednak niepokój i przerażanie z zupełnie innego powodu.

World War 3 gameplay
World War 3 gameplay
Przeczytaj także World War 3 pokazuje totalną rozwałkę pod Pałacem Kultury, na Dworcu Centralnym i w Żółtych Trasach

Chernobylite – gra z zeskanowaną w 3D Strefą Wykluczenia w Czarnobylu

Studio The Farm 51 opublikowało film, na którym dzieli się swoimi wrażeniami z wizyty w Czarnobylu i pokazuje, jak wyglądają odtworzone komputerowo lokacje z Zony.

Najbardziej przerażająca jest według twórców Chernobylite nienaturalny dla ludzi dźwięk ciszy – w Zonie wszystko jest porzucone i pozostawione bez słowa. Widać na przykład leżące na środku podłogi buty, porzucone w chwili ewakuacji.

Zobacz także: >> Chernobylite – polski horror straszy radioaktywnością na pierwszym zwiastunie <<

Wrażenie robi także skala zniszczeń, jakie widać na każdym kroku – nie chodzi tu oczywiście o bezpośrednie skutki wybuchu czy skażenie radioaktywne, tylko widoczne ślady bytności ludzi, którzy ogołocili okolice z nadających się do wykorzystania materiałów.

Wybralibyście się na wycieczkę do Czarnobyla?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry