Pogoda
16.10.2017 11:52

Chińczycy budują sobie Titanica

W Chinach powstaje kopia słynnego Titanica. Będzie zdecydowanie bezpieczniejsza od swojego protoplasty i na pewno nie zatonie – statek budowany jest na lądzie i tam pozostanie.

Chińczycy budują sobie Titanica
foto: Soerfm, CC BY-SA 3.0

„Niezatapialny” statek poszedł na dno w kwietniu 1912 roku, po zderzeniu z górą lodowa. Katastrofa, która pochłonęła około 1500 ofiar, do dziś fascynuje – stała się między innymi inspiracją do nakręcenia przez Camerona jednego z najbardziej kasowych filmów w historii.

Luksusowy liniowiec działa na wyobraźnię także w Chinach. W Państwie Środka trwa budowa repliki Titanica – Chińczycy pozwolili sobie jednak na kilka odstępstw od prawdy historycznej.

Najważniejszą z nich jest zrobienie z Titanica… budynku. Konstrukcja powstaje w miejscu odległym od morza o dobre 1500 km i nigdy nie będzie pływać – mimo, że będzie otoczona wodą. Postawiona na murowanym fundamencie metalowa rekonstrukcja ma być obmywana przez rzekę.

W związku z tym Chińczycy pozwolili sobie także przeprojektować maszynownię (która, ze względu na stacjonarny charakter kopii, nie byłaby do niczego potrzebna) oraz pokład trzeciej klasy.

Jeśli chodzi o resztę, to dbałość o szczegóły ma wręcz porażać. Dzięki zdobywanej przez lata dokumentacji murowany Titanic ma być praktycznie nieodróżnialny od swojego pierwowzoru. Na odwiedzających czekać będzie nie tylko taki sam układ kabin i korytarzy (możliwy do zrekonstruowania między innymi dzięki oryginalnym planom siostrzanego statku, zwanego Olimpic), lecz także identyczne tapety na ścianach.

Koszt budowy repliki Titanica szacowany jest na około 600 mln złotych. Konstrukcja będzie częścią paru rozrywki tworzonego przez chińskiego giganta energetycznego – ceny noclegu w tym wyjątkowym hotelu mają zaczynać się od koło 1500 zł.

Prace konstrukcyjne mają zakończyć się w 2019 roku – wtedy też na pokład chińskiego Titanica mają wejść pierwsi goście. Jak podają inwestorzy, nad konstrukcją kadłuba pracuje równolegle 1000 stoczniowców.

Jak się Wam podoba chiński pomysł na bezpiecznego Titanica?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele