Chińczycy straszą laserowym kałasznikowem

Michał Tomaszkiewicz
03.07.2018 14:37
Chińczycy straszą laserowym kałasznikowem Fot. zrzut ekranu

Chińczycy pokazali nową ręczną broń laserową – według twórców, ZKZM-500 jest w stanie zwęglić ludzką skórę z odległości 800 metrów.

Filmy Science-Fiction pełne są broni laserowej i blasterów – sposób, w jaki działanie takiego arsenału jest pokazywane na ekranie, ma niewiele wspólnego rzeczywistością.

Impuls laserowy to wiązka ciągła i niewidzialna – wystarczy pobawić się przez chwilę wskaźnikiem laserowym, żeby to zaobserwować. To sprawia że broń energetyczna jest jeszcze bardziej przerażająca w rzeczywistości, niż w wyobraźni speców od efektów specjalnych.

Chińscy naukowcy, którzy stworzyli ZKZM-500 podkreślają, że generowany przez broń impuls jest bezgłośny i niewidzialny, dzięki czemu nie można w prosty sposób namierzyć, skąd następuje atak (chyba, że z pomocą przyjdzie mgła, może nawet sztuczna, która będzie rozpraszać wiązkę wysokoenergetycznych fotonów).

Możliwości nowej broni przestawiane przez Chińczyków wyglądają imponująco - ZKZM-500 może na przykład zapalać paliwo w bakach pojazdó wojskowych lub ubrania na ludziach, którzy staną się celem.

ZKZM-500 – chiński laserowy kałasznikow

ZKZM-500 został uznany mimo to za broń nieśmiercionośną – jej twórcy tłumaczą co prawda, że skóra poddana działaniu lasera zwęgliłaby się natychmiast, wywołując „niemożliwy do wytrzymania ból”, nie zabiłoby to jednak ofiary. No chyba, że oddałoby w nią większą liczbę „strzałów”.

Ręczna broń laserowa została okrzyknięta nowoczesnym odpowiednikiem karabinka AK, znanego powszechnie jako kałasznikow – ma być tak samo niezawodna, jak niezwykle udana radziecka konstrukcja.

ZKZM-500 waży nawet tyle samo, co AK-47 – około 3 kg. Generowana wiązka laserowa ma pozostawać spójna i groźna na odległości 800 metrów (zapewne przy sprzyjających warunkach atmosferycznych), zaś energii w akumulatorach ma wystarczać na wygenerowanie 1000 dwusekundowych impulsów, co – biorąc pod uwagę spodziewaną moc broni – wydaje się być nieprawdopodobne, o ile ogniwa nie są przewożone oddzielnie na całej przyczepce.

Broń oferowana jest chińskiemu wojsku i policji. Oddziały specjalne mają używać ich do unieszkodliwiania terrorystów na chwilę przed przypuszczeniem szturmu, stróże prawa wspominali między innymi o podpalaniu transparentów podczas antyrządowych protestów.

Cena ZKZM-500 wynosi według doniesień 15 000 dolarów za sztukę.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.