Chińczycy szykują się na wojnę nuklearną?
Michał Tomaszkiewicz
11.12.2017 16:24
Chińczycy szykują się na wojnę nuklearną? Fot. _Gaspard_, CC BY 2.0

W świecie centralnie sterowanej gospodarki nic nie dzieje się bez przyczyny. Skoro więc w chińskiej gazecie pojawił się poradnik przetrwania wybuchu bomby atomowej, z miejsca pojawiło się pytanie – do czego szykują się Chiny i czy wojna nuklearna jest blisko?

Artykuł pojawił się w gazecie „Jilin Daily”. Można w nim przeczytać między innymi o tym, jakie skutki pociąga za sobą wybuch jądrowy i co robić, żeby zmaksymalizować swoje szanse na przeżycie. Porady dotyczą oczywiście osób, które znajdują się dostatecznie daleko od strefy zero, żeby mieć szansę na przetrwanie.

Tekst zawiera także proste grafiki, które mają pomóc w zapamiętaniu procedur postępowania. Celem jest nauczenie chińskich obywateli, jak mogą schronić się przed falą uderzeniową i zminimalizować dawkę przyjmowanego promieniowania.

Według artykułu, jeśli zobaczymy błysk, powinniśmy jak najszybciej się schować. Idealnym miejscem do tego jest rzeka (trzeba zanurkować i wstrzymać oddech) lub rów. Pierwsze miejsce pozwoli nie tylko uchronić się przed uderzeniem powietrza o wysokim ciśnieniu, lecz także uchroni przez oparzeniami.

Jeśli znajdujemy się w mieście – należy schronić się za murem lub budynkiem, położyć na ziemi i zakryć dłońmi twarz.

Długość błysku odpowiada mocy zdetonowanego ładunku. Dzięki temu możemy zorientować się (pamiętając przy tym, żeby nie patrzeć w stronę światła), jak bardzo jest źle. Jeśli błysk trwa dłużej niż 20 sekund, oznacza to detonację bomby o mocy co najmniej 1 megatony.

Fala uderzeniowa zbliża się z prędkością dźwięku – w przybliżeniu można przyjąć, że w ciągu 3 sekund pokonuje 1 km. Znając opóźnienie pomiędzy początkiem rozbłysku a jej przybyciem można ocenić, jak daleko doszło do eksplozji i jak duże szanse na przeżycie nam zostało.

Gdy fala uderzeniowa i fala gorącego powietrza nas miną, należy jak najszybciej przebrać się (wierzchnie ubranie zdejmując i wyrzucając przed wejściem do domu), wskazany jest także prysznic. W ten sposób pozbywamy się materiału radioaktywnego, który mógł osiąść na nas w trakcie wybuchu.

Najlepszym miejsce na schronienie jest piwnica lub inne pomieszczenie chronione dużą liczbą betonowych ścian. Ważne jest, żeby przez przynajmniej 24 godziny nie wychodzić na zewnątrz, zminimalizować wymianę cyrkulację powietrza i pić tylko wodę (oraz spożywać pożywienie) zapakowane hermetycznie. Pozwoli to przeczekać opad radioaktywny.

Po co chińska gazeta drukuje poradnik o przetrwaniu wybuchu jądrowego? Prowincja, w której ukazuje się periodyk, graniczy z Koreą Północną. To właśnie działań tego kraju obawiają się Chińczycy.

Uspokajają co prawda obywateli, że bezpośredni atak na Chiny jest mało prawdopodobny (czy to ze strony Korei Północnej, czy światowych mocarstw), chcą jednak przygotować ludność na ewentualność zrzucenia ładunku na terenie Korei Południowej, Japonii czy baz USA rozlokowanych na terenie Azji i Pacyfiku.

Pozostaje pytanie, czy mamy do czynienia ze zwykłym artykułem, czy tez chińskie władze wiedzą coś więcej o planach Korei Północnej i starają się chronić swoich obywateli.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.