Pogoda
10.10.2017 10:34

Chinka oślepła, lekarze winią zbyt długie granie

21-letnia kobieta trafiła do szpitala po zgłoszeniu problemów z widzeniem na prawe oko. Lekarze stwierdzili zamknięcie tętnicy siatkówki, a jako najbardziej prawdopodobny powód utraty wzroku podali zbyt długie granie na smartfonie.

Chinka oślepła, lekarze winią zbyt długie granie
foto: materiały prasowe

Rzeczywiście, Wu Xiaojing nie odmawiała sobie mobilnej przyjemności – jej miłością stał się tytuł Honour of Kings.

Jak przyznała młoda kobieta, potrafiła grać długimi godzinami – w dni wolne od pracy wstawała o 6 rano i grała do 16, następnie ucinała sobie drzemkę i kontynuowała rozgrywkę nawet do drugiej w nocy.

Tak wyglądał także dzień, w którym Chinka utraciła wzrok – w okolicach pory obiadowej przestała widzieć na prawe oko. Została szybko przewieziona do szpitala, gdzie zdiagnozowano zakrzep w tętnicy.

Czy rzeczywiście graczka oślepła od oddawaniu się przyjemności? Można mieć do tego poważne wątpliwości. Zamknięcie tętnicy siatkówki powodowane jest zazwyczaj przez skurcze pojawiające się w migrenie, podczas zatrucia, silnych wzruszeniach lub nagłym oziębieniu kończyn. Podatne są osoby, które mają skłonność do chorób układu krążenia.

Potwierdza to doktor David Allamby z jednej z londyńskich klinik okulistycznych:

"

Nie można wywołać zamknięcia tętnicy siatkówki przez zmęczenie oczu wpatrywaniem się w ekran, jak sugerują chińscy lekarze. To zazwyczaj wskazówka, że mamy do czynienia z jaką formą choroby układu krążenia. Jedynym potencjalnym ogniwem – i to niezbyt pewnym – jest możliwość migreny wywołanej przez długotrwałe granie. "

Możliwe więc, że chińscy lekarze starają się po prostu przestraszyć graczy, tak żeby spędzali mniej czasu wpatrując się w ekrany smartfonów.

Problemy zdrowotne, a nawet śmierć, są bardzo chętnie łączone z grami. Tak było w przypadku youtubera, który zmarł podczas prowadzonego na żywo 24-godzinnego maratonu grania w WoT.

W chińskim serwisie społecznościowym Weibo opublikowano zdjęcie kobiety – internauci szybko zauważyli, że nawet leżąc na szpitalnym łóżku nie była w stanie pożegnać się ze smartfonem.

foto: zrzut ekranu

Honour of Kings to jedna z najpopularniejszych gier mobilnych w Chinach – gra w nią około 200 mln osób.

Czy można oślepnąć od grania?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry