Chiński zespół został zdyskwalifikowany za oszukiwanie na Światowych Igrzyskach Wojskowych, które sami organizowali

25.10.2019 13:32
wojskowi|undefined Fot. źródło: wiki commons

Reprezentaci Chin w biegu na orientację zostali wyrzuceni ze Światowych Igrzysk Wojskowych po tym, jak przedstawiciele innych krajów zarzucili im wielokrotne oszustwa w trakcie trwających wyścigów.

Chińczycy mogli pochwalić się pierwszym, drugim i czwartym miejscem w kobiecym biegu na orientację na średnią odległość, jak i drugim miejscem w męskiej odsłonie biegu. Okazuje się jednak, że aby osiągnąć te wyniki uczestnicy musieli korzystać z pomocy widzów, którzy kierowali ich w odpowiednią stronę.

Chińscy reprezentanci zbanowani w Chinach

Sześć europejskich krajów, w tym Rosja i Francja, zgłosiły do sędziów nieprawidłowości, do jakich mieli dopuścić się reprezentanci Chin. Według Europejczyków widzowie podpowiadali biegaczom, gdzie mają się udać. Sami organizatorzy mieli za to przygotować specjalną ścieżkę dostępną tylko dla samych Chińczyków.

Przeczytaj także

Chińczycy dostali zakaz dalszego uczestniczenia w kolejnych konkurencjach związanych z biegami na orientację.

Międzynarodowa Federacja Biegów na Orientację bardzo poważnie podchodzi do działań chińskiego zespołu. Będzie sprawdzać, czy konieczne jest podjęcie dalszych działań w celu zagwarantowania uczciwości konkurencji na nadchodzącym finale Pucharu Świata w Guangzhou w Chinach od 25 października

- wyjaśnił przedstawiciel IOF Tom Hollowell.

Wojskowe Igrzyska odbywają się, podobnie jak Olimpiada, co cztery lata. Pierwsza odsłona ŚIW miała miejsce w Rzymie w 1995 roku. W tegorocznych zawodach bierze udział 9000 atletów ze 109 krajów. Wśród konkurencji znajduje się pływanie, zapasy, spadochroniarstwo i właśnie bieg na orientację. 

Mimo odebrania reprezentacji ChRL medali za tę ostatnią konkurencję ich wojskowi i tak wygrywają w klasyfikacji medalowej. Posiadają w niej dwa razy więcej złotych krążków niż druga w tabeli Rosja.

Polacy jak dotąd zgarnęli 53 medale, z czego 7 za najwyższy stopień podium. Daje nam to 5 miejsce w rankingu najlepszych, tuż nad niemiecką reprezentacją.

Zobacz także: Twórcy "Call of Duty: Modern Warfare" rozdają zwolnienia lekarskie z okazji premiery gry

Kacper Peresada Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.