Pogoda
18.01.2017 10:20

Chomik nie pozwoli już ściągać bez limitu transferu

Strona chomikuj-pobieranie.net przeleciała jak kometa przez polską sieć i wszystko wskazuje na to, że właśnie zakończyła swój krótki żywot.

Chomik nie pozwoli już ściągać bez limitu transferu
foto: materiały prasowe + Bój Pejnta

Przypomnijmy: jeden z użytkowników Wykopu stworzył specjalną stronę, która pozwalała ściągać pliki z serwisu chomikuj.pl bez odliczania płatnego transferu - a więc z pominięciem opłat, których normalnie wymaga internetowa skrytka. Jak zwróciło uwagę wielu użytkowników, była to kuriozalna sytuacja, w której ktoś „spiracił” serwis kojarzony przede wszystkim... właśnie z piractwem.

wykoppl

Sam autor uspokajał, że nie narusza w ten sposób regulaminu chomikuj.pl, gdyż żadne pliki nie były pobierane na jego serwery, lecz wciąż były udostępniane bezpośrednio z Chomika. Jego wynalazek pozwalał wyłącznie na pominięcie procesu weryfikacji użytkownika, dzięki czemu udawało się uniknąć sprawdzania limitu transferu.

Strona oczywiście błyskawicznie zyskała rozgłos i stała się na tyle popularna, że już po kilku godzinach nie wyrobiły utrzymujące ją serwery. Autor uspokajał, że pracuje nad rozwiązaniem problemu, w końcu swój wynalazek przeniósł do nowego data center, było jednak do przewidzenia, że inicjatywa nie utrzyma się długo przy życiu...

Co ciekawe, śmierć strony nie została wywołana agresywnymi prośbami o jej usunięcie, lecz w - zdaje się - najbardziej naturalny sposób z możliwych. Chomik po prostu zadbał o poprawę swoich zabezpieczeń i zlikwidował lukę, z której korzystał twórca chomikuj-pobieranie.net. Na witrynie znalazł się oficjalny komunikat od jej twórcy:

"

Szanowni Państwo. Serdecznie dziękuję za wsparcie oraz zainteresowanie stroną, ale nadszedł już jej koniec. W ciągu tygodnia udało się zbudować niesamowity fenomen, a to wszystko zaczęło się od wpisu na Wykopie - a kolejny wpis osiągnął ponad 95 tys. unikalnych wyświetleń i został opublikowany na stronie głównej. "

Xavkas podzielił się również garścią statystyk. W ciągu krótkiego żywota jego wynalazku ściągnięto dokładnie 352034.08 MB danych z serwerów Chomika. Zainteresowanie stroną w szczytowych momentach przekraczało 200 użytkowników odwiedzających ją jednocześnie. W sumie ściągnięto dane z 1189 linków.

Choć to już koniec dla chomikuj-pobieranie.net, jego twórca zapowiada, że być może zaskoczy nas jeszcze innymi projektami. Z zaciekawieniem czekamy, co z nich wyniknie.

Jakub Gańko
Tagi: Internet