Pogoda
04.12.2017 13:42

Chomikuj.pl skasuje konta pirackich użytkowników

Zgodnie z wyrokiem sądowym serwis Chomikuj.pl został zobligowany do usuwania kont użytkowników piracących filmy. To kara za  „Katyń”.

foto: zrzut ekranu

To pokłosie pozwu, który przeciwko serwisowi przechowującemu pliki użytkowników złożyło Stowarzyszenie Filmowców Polskich jeszcze w 2013 roku. Organizacja starała się bronić praw autorskich związanych z filmami „Dzień Świra”, „Wenecja” i „Katyń”.

To właśnie tych trzech tytułów dotyczy orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Stwierdzomo, że serwis zwlekał zbyt długo z usunięciem wskazanych filmów i skazał właścicieli Chomikuj.pl na aktywne chronienie interesów SFP.

W praktyce oznacza to, że konta użytkowników przyłapanych na nielegalnym udostępnianiu jednego ze wspomnianych tytułów mają być kasowane.

Co więcej - serwis Chomikuj.pl ma aktywnie poszukiwać w swoich zasobach pirackich filmów, korzystając przy tym z wyszukiwarek Google i Bing. Kwerenda ma składać się z nazwy serwisu, filmu oraz frazy „film”. Chomikuj.pl ma usuwać ze swoich zasobów wszystkie, które pokazują się na pierwszychy pięciu stronach wyników.

Serwis Chomikuj.pl usiłował bronić się wskazując na przepisy znoszące odpowiedzialność usługi hostingowej za pliki wgrywane przez użytkowników, jeśli zostaną one usunięte po wskazaniu ich przez właścicieli praw autorskich. Te same zasady dotyczą między innymi YouTube.

Sąd Apelacyjny w Krakowie podtrzymał wyrok wydany wczześniej przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Orzeczenie jest prawomocne.

Korzystaliście kiedyś z Chomikuj.pl?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet