Pogoda
10.04.2019 16:32

Chorwacki muzyk oskarża CD Projekt RED o nielegalne wykorzystanie utworu w Wiedźminie 3

Elvis Stanić idzie na wojnę z CD Projekt RED w sprawie utworu „Widow Maker” przygrywającemu graczom w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon. Po interwencji Chorwata dzieło zostało usunięte przez CDP, ale twórca żali się, że nie dostał od studia żadnego zadośćuczynienia. 

Wiedźmin 3
foto: materiały prasowe

Ścieżka dźwiękowa do Wiedźmina 3 została stworzona przez Mikołaja Stroińskiego i Marcina Przybyłowicza, którzy czerpali z dyskografii Percivala.

Zespół nagrał w 2012 roku płytę „Pieśni Słowian Południowych”, na której znalazły się utwory ludowe z Bałkanów. Jedna z nich została nagrana na podstawie kompozycji „Naranča”, której autorem jest właśnie Elvis Stanić, a wykonawcą formacja Putokazi.

Stworzona przez niego aranżacja została wpisana do międzynarodowej bazy danych ISWC, w świetle prawa jest więc uznawany za autora utworu.

Można tylko spekulować, że w chwili nagrywania własnej wersji Percival nie wiedział, że pieśń ludowa może być zastrzeżonym utworem. Wysłaliśmy w tej sprawie zapytanie, nadzieje na odpowiedź są jednak raczej nikłe – zespół konsekwentnie nie komentuje sprawy. Taką samą odpowiedź otrzymaliśmy bezpośrednio od CDP.

Wiedźmin
Wiedźmin
Przeczytaj także Wiedźmin trafił do Asystenta Google. Znamy sekretną komendę, po której deklamuje fraszkę o Lambercie

Widow Maker użyty w Wiedźminie 3 bezprawnie? Chorwat Elvis Stanić oskarża CDP

Chorwat odkrył swój utwór w Dzikim Gonie w dwa lata po premierze – powiadomił o tym CD Projekt RED, który w odpowiedzi usunął dzieło ze ścieżki dźwiękowej gry. Studio, tak jak Percival, nie jest chętne do dzielenia się szczegółami wydarzenia.

Elvis Stanić jest znaczne bardziej wylewny – ponad rok po zwróceniu uwagi polskiemu studiu zaczął wysyłać e-maile informujące, że pomimo starań i prób wciąż nie uzyskał od CDP zadośćuczynienia za wykorzystanie utworu, którego w świetle prawa jest autorem.

Z polskim deweloperem miał kontaktować się osobiście oraz za pośrednictwem prawników – oficjalnej odpowiedzi miał nie otrzymać, mimo widocznej reakcji CDP na zarzuty i usunięcia utworu „Widow Maker” z oficjalnej ścieżki dźwiękowej.

Zobacz także: >> Triss na wideo z planu "Wiedźmina" w Polsce. Mamy zdjęcia i filmiki <<

Elvis Stanić nie zdradził, jakie ma oczekiwania dotyczące CDP. Napisał, że jest zadowolony, że jego utwór został wykorzystany w tak popularnej grze, wyraził jednak ubolewanie, że nie stało się to zgodnie z prawem. Wskazał także, że tytuł dzieła (w oryginale „Naranča”) został zmieniony, a on nie został wymieniony wśród autorów – figurują tam tylko Mikołaj Stroiński i Marcin Przybyłowicz.

Co tu się dzieje?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry Wiedźmin