Cicely Tyson nie żyje. Pierwsza czarnoskóra aktorka, która dostała nagrodę Emmy i honorowego Oscara miała 96 lat

29.01.2021 07:30
 Cicely Tyson Fot. VALERIE MACON/AFP/East News

Nie żyje Cicely Tyson - wielokrotnie nominowana do Oscarów i nagród Emmy aktorka, która jako pierwsza czarnoskóra kobieta zdobyła obie statuetki. Miała 96 lat.

Wielka strata dla amerykańskiego kina. 28 stycznia 2021 roku odeszła Cicely Tyson, która stała się legendą nie tylko wśród czarnoskórych aktorek. Miała 96 lat.

Nie żyje Cicely Tyson. Zmarła w wieku 96 lat

Smutną wiadomość podał portal Deadline. Informację o śmierci Tyson w oficjalnym oświadczeniu potwierdził jej menadżer Larry Thompson, ale nie zdradził przyczyny zgonu.

Zarządzałem karierą pani Tyson od ponad 40 lat, a każdy rok był dla mnie przywilejem i błogosławieństwem. Cicely myślała o swoim nowym pamiętniku jako o choince udekorowanej wszystkimi ozdobami swojego życia osobistego i zawodowego. Dziś na szczycie drzewka umieściła ostatnią ozdobę - gwiazdę.

Thompson wspomniał o pamiętniku zatytułowanym "Just As I Am", który ukazał się w sprzedaży na kilka dni przed śmiercią gwiazdy.

Polecamy

Cicely Tyson urodziła się 19 grudnia 1924 roku w Nowym Jorku. Jako młoda dziewczyna pracowała dla magazynu "Ebony" w roli modelki i wkrótce prezentowała kolekcje ubrań na wybiegach. Przed kamerą zadebiutowała po raz pierwszy w roku 1951 w serialu "Frontiers of Faith". Pierwsza filmowa rola nastąpiła rok później w dramacie "Carib Gold". W latach 60. występowała w serialu "East Side/West Side" i została pierwszą afroamerykańską gwiazdą w historii kina. W tym okresie występowała również w off-broadwayowskich przedstawieniach teatralnych.

Polecamy

Prawdziwym przełomem w karierze Tyson był rok 1972 i rola Rebecki Morgan w filmie "Sounder". Została za nią nominowana do Oscara i Złotego Globu dla najlepszej aktorki, a także zdobyła nagrody NSFC i NBR w tej samej kategorii. Dwa lata później wystąpiła w filmie telewizyjnym "The Autobiography of Miss Jane Pittman", wcielając się w tytułową bohaterkę. Za tę kreację otrzymała Primetime Emmy Award oraz była nominowana do nagrody BAFTA. W kolejnych latach Tyson wystąpiła w takich produkcjach jak "Korzenie", "King", "Historia Marvy Collins" i "Samaritan: The Mitch Snyder Story", za które otrzymywała kolejne prestiżowe nominacje i nagrody. Łącznie była nominowana do Emmy dziewięciokrotnie. Zdobyła dwie statuetki.

Polecamy

W 1991 roku zachwyciła rolą Sipsey w filmie "Smażone zielone pomidory". W kolejnych latach występowała w takich produkcjach jak "Sweet Justice", "Gangster", "Z pamiętnika wściekłej żony", "Oldest Living Confederate Widow Tells All", "Lekcja przed egzekucją", "Udręczeni 2" czy "Małżeństwa i ich przekleństwa 2". Jedną z jej ostatnich ról była rola Alice w thrillerze Netflixa "Upadek Grace" z 2020 roku.

Polecamy

Tyson była pionierką w Hollywood. Zależało jej na przedstawianiu pozytywnych obrazów czarnoskórych kobiet, co prawdopodobnie kosztowała ją wiele wysiłku. Jej twórczość cieszyła się powszechnym uznaniem i została uhonorowana przez Congress of Racial Equality, NAACP - była ośmiokrotną zdobywczynią nagrody Image Award i 15-krotnie nominowaną - oraz National Council of Negro Women. Została wprowadzona do Black Filmmakers Hall of Fame i Television Academy Hall of Fame oraz otrzymała własną gwiazdę na Alei Gwiazd w Los Angeles. W 2016 roku prezydent Barack Obama przyznał Tyson Prezydencki Medal Wolności. Dwa lata później zdobyła honorowego Oscara za całokształt twórczości. Przez kilka lat była żoną legendarnego muzyka jazzowego Milesa Daviesa.

Polecamy
Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.