Ciężarówkę w Berlinie zatrzymał system autonomicznego hamowania

29.12.2016 13:04
Ciężarówkę w Berlinie zatrzymał system autonomicznego hamowania Fot. kadr z wideo

Nowoczesne pojazdy są wyposażone w coraz większą liczbę asystentów dbających o bezpieczeństwo. Nie inaczej było ze Scanią Polaka, która wzięła udział w zamachu w Berlinie.

Jak podał niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, skutki wypadku zminimalizował system autonomicznego hamowania, który ma za zadanie ostrzec kierowcę o znajdującej się przed pojazdem przeszkodzie. Najczęściej w razie niebezpieczeństwa wysyłane są sygnały zarówno dźwiękowe, jak i wizualne. Jeśli osoba siedząca za kierownicą nie zareaguje, system samoistnie uruchomi układ hamulcowy. Ogromne nadzieje w tej technologii pokłada między innymi amerykańskie NHTSA.

Zdaniem specjalistów z National Highway Traffic Safety Administration, systemy autonomicznego hamowania mają być w stanie zredukować liczbę wypadków nawet o 20%. Najczęściej okazują się zbawienne w momencie, gdy kierowca jest rozkojarzony – przez niedostateczne skupienie może nie zauważyć zagrożenia, w tym hamującego z przodu pojazdu. Ze statystyk NHTSA wynika, że w 2014 roku w podobnych wypadkach zginęło aż 32 675 osób.

I właśnie z tego powodu, największe firmy motoryzacyjne podpisały porozumienie, zobowiązujące każdego z nich do wyposażania w ten system wszystkich pojazdów wyprodukowanych po 1 września 2022 roku. Wśród sygnatariuszy znaleźli się Audi, BMW, FCA US LLC (grupa Fiat Chrysler Automobiles), Ford, General Motors, Honda, Hyundai, Jaguar Land Rover, Kia, Maserati, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi Motors, Nissan, Porsche, Subaru, Tesla Motors Inc., Toyota, Volkswagen i Volvo Car USA.

W Scanii system ten funkcjonuje pod nazwą Advanced Emergency Braking. Jego działanie zostało zademonstrowane na poniższym filmie:

Współczesne pojazdy są również wyposażane między innymi w asystentów martwego pola, zmiany pasa ruchu, wiatru bocznego, a także aktywne tempomaty. Jednak to system autonomicznego hamowania jest jednym z najbardziej przydatnych, co potwierdzają badania przeprowadzone przez Subaru. Producent ujawnił, że liczba wypadków z udziałem aut wyposażonych w EyeSight zmniejszyła się o 62%.

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.