Cloris Leachman nie żyje. Nagrodzona Oscarem aktorka miała 94 lata

Sergiusz Kurczuk
28.01.2021 07:56
Cloris Leachman Fot. Invision/Invision/East News

Zmarła Cloris Leachman - legenda komedii, która w ciągu swojej wieloletniej kariery aktorskiej zdobyła Oscara i osiem nagród Emmy. Co było przyczyną śmierci?

Wielka strata dla kinematografii i świata telewizji. 26 stycznia 2021 roku zmarła Cloris Leachman. Aktorka miała 94 lata.

Nie żyje Cloris Leachman - legenda komedii

O śmierci artystki poinformował portal Variety. Nie podano jednak przyczyny zgonu, ale można podejrzewać, że chodzi o sędziwy wiek aktorki. Cloris Leachman urodziła się 30 kwietnia 1926 roku w Des Moines w stanie Iowa. Jako młoda dziewczyna studiowała na Wydziale Dramatycznym na Northwestern University oraz Illinois State University. Swoją przygodę z show-biznesem zaczęła w 1946 roku, kiedy wzięła udział w konkursie Miss America jako Miss Chicago 1946.

Polecamy

Uczestnictwo w wyborach miss sprawiło, że Leachman zaczęła występować w telewizji. Dostała też stypendium, pozwalające jej na studia aktorskie w Nowym Jorku w Actors Studio. Wystąpiła też jako Nellie Forbush w pierwotnej obsadzie musicalu Rodgersa i Hammersteina "South Pacific". Po raz pierwszy na dużym ekranie pojawiła się w filmie "Carnegie Hall" z 1947 roku, ale grała epizod.

Polecamy

Pierwsza duża rola Leachman to postać Christiny Bailey w kryminale "Śmiertelny pocałunek" z 1955 roku. Następnie występowała regularnie w serialu "Lassie", dzięki czemu stała się rozpoznawalna i angażowana do wielu produkcji telewizyjnych lat 60. takich jak, "Strefa mroku", "77 Sunset Strip" czy "Perry Mason". W 1971 roku wystąpiła w filmie Petera Bogdanovicha "Ostatni seans filmowy", dzięki któremu dostała Oscara za rolę drugoplanową.

Polecamy

Dzięki docenieniu przez Akademię Filmową grała w popularnym swego czasu w USA programie komediowym "Mary Tyler Moore" oraz nagrodzonym Emmy serialu "A Brand New Life". Leachman łącznie zdobyła osiem nagród Emmy i jako jedna aktorka była laureatką pięciu statuetek w pięciu różnych kategoriach. W latach 70. grała główną rolę w sitcomie "Phyllis" oraz rozpoczęła współpracę z Melem Brooksem, dzięki czemu wystąpiła w filmach "Młody Frankenstein", "Lęk wysokości" i "Historia świata: Część I".

Polecamy

W 1983 roku zagrała w telewizyjnej produkcji "The Woman Who Willed a Miracle", która przyczyniła się do zdobycia kolejnej Emmy. W kolejnych dekadach występowała gościnnie w wielu filmach i serialach, takich jak "Niania", "Dotyk anioła", "Zwariowany świat Malcolma", "Dwóch i pół", "The Office", "Fineasz i Ferb", "Stalowy gigant", "Zły Mikołaj", czy "Straszny film 4". Jedną z ostatnich dużych ról Leachman był udział w sitcomie "Dorastająca nadzieja" z 2010 roku.

Polecamy
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.