Co, jeśli naukowcom nigdy nie uda się opracować szczepionki na koronawirusa?
06.05.2020 16:08
Co, jeśli naukowcom nigdy nie uda się opracować szczepionki na koronawirusa? Fot. Shutterstock (zdjęcie poglądowe)

Cały świat oczekuje informacji o powstaniu szczepionki na koronawirusa. Ale co, jeśli ona nigdy nie nadejdzie? Eksperci biorą taki scenariusz pod uwagę. 

Pandemia koronawirusa trwa w najlepsze. Każdego dnia docierają do nas informacje o nowych przypadkach zakażeń, których liczba wciąż jest zastraszająco wyższa od liczby wyzdrowień. Życie ludzi na całym świecie uległo drastycznej zmianie, gospodarki krajów stanęły w miejscu, a kolejne osoby tracą pracę i środki do życia. Dlatego też, każdego dnia wyczekujemy informacji o pracach nad szczepionką. Jednak co się stanie, jeśli ta nigdy nie nadejdzie? Eksperci biorą taki scenariusz pod uwagę. 

Koronawirus - co, jeśli naukowcom nigdy nie uda się opracować szczepionki?

Wielu ekspertów zaznacza, że nie mamy 100% pewności, że szczepionka na koronawirusa kiedykolwiek powstanie. Wówczas społeczeństwo będzie musiało nauczyć się z nim żyć. Małymi krokami zaczniemy wracać do względnej normalności, jednak pewne obostrzenia wciąż będą nam towarzyszyć. Niektóre mogą wracać, jak sam wirus, którego aktywność może się zmieniać, a liczba ofiar stale rosnąć. W końcu takie sytuacje ludzkość ma już za sobą. 

Przeczytaj także

Jak słusznie zauważa wysłannik Światowej Organizacji Zdrowia, dr David Nabarro z Imperial College London jest kilka wirusów, na które wciąż nie opracowaliśmy szczepionek. Za przykład niech posłuży choćby wirus HIV - minęły już prawie cztery dekady i zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi. A szczepionki, jak nie było, tak nie ma. 

Przeczytaj także

Dr David Nabarro stwierdził:

Nie możemy zakładać, że szczepionka w ogóle się pojawi. A jeśli tak się stanie, to czy przejdzie wszystkie testy skuteczności i bezpieczeństwa. Absolutnie koniecznym jest, aby wszystkie społeczeństwa na całym świecie były w stanie bronić się przed koronawirusem jako stałym zagrożeniem, a także aby móc zajmować się życiem społecznym i działalnością gospodarczą z nim pośród nas.

Są jednak eksperci, których cechuje znacznie większy optymizm. Zakładają, że wizja dość szybkiego opracowania szczepionki na koronawirusa jest wizją jak najbardziej realną. Przede wszystkim z uwagi na fakt, iż koronawirus nie mutuje szybko, co odróżnia go od HIV i malarii. Dr Anthony Fauci - dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych - twierdzi, że szczepionki możemy się doczekać już nawet w ciągu roku lub 18 miesięcy. Jak jednak zauważył dziekan National School of Tropical Medicine,  dr Peter Hotez - wprowadzenie jej od razu do obiegu byłoby wyczynem historycznym i bezprecedensowym. 

Przeczytaj także
Natalia Nowecka - redaktor online Antyradio.pl
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.