Pogoda
23.03.2016 11:33

Co nowego w systemie iOS 9.3?

Nowości sprzętowe to nie jedyne premiery pokazane przez Apple podczas konferencji - oficjalną aktualizację otrzymał także mobilny system operacyjny. Jakie nowe możliwości pokazały się w iOS 9.3?

Co nowego w systemie iOS 9.3?
foto: kadr z wideo

Gwiazdami konferencji Apple były iPhone SE oraz iPad Pro 9,7 - dla aktualnych użytkowników smartfonów producenta najciekawszą informacją może być udostępnienie finalnej wersji mobilnego systemu operacyjnego oznaczonego liczbą 9.3. Producent chwalił się, że spośród miliarda aktywnych urządzeń Apple 80% z nich działa już z iOS w wersji 9 i wyższej - użytkownicy nie będą więc raczej zwlekać z instalacją najnowszej odsłony.

Najciekawszą nowością w systemie mobilnym Apple jest Nocna Zmiana, czyli Night Shift. To odpowiedź producenta na wyniki badań wskazujących na związek pomiędzy wystawianiem się na zimne oświetlenie LED a pojawiającą się bezsennością. Funkcja ogranicza wpływ wyświetlacza na produkcję melatoniny przez kontrolowanie emisji niebieskiego światła - w praktyce wyświetlacz urządzenia może przyjąć nawet ciepły kolor jędrnej marchewki. Co ciekawe, Night Shift nie działa po włączeniu trybu oszczędzania energii... chyba, że zostanie włączony za pośrednictwem Siri.

foto: kadr z wideo

Zaktualizowana aplikacja News ma serwować informacje lepiej dostosowane do gustów i potrzeb użytkowników. Pojawi się więcej artykułów oraz cieszących się rosnącą popularnością informacji, a wszystko to szybciej niż dotychczas dzięki poprawieniu wydajności aplikacji.

Notes otrzymały możliwość ochrony wpisów hasłem – dostęp do zawartości tak zabezpieczonych notatek możliwy jest tylko dla osób dysponujących odpowiednim kluczem. Pojawiła się także długo oczekiwana opcja sortowania po dacie dodania oraz tytułach.

Dla zastanawiających się nad używaniem aplikacji Health Apple przygotowało w iOS 9.3 ułatwienie w postaci podpowiedzi – na liście programów podświetlane są pozycje, które mogą współpracować z platformą monitorującą funkcje organizmu. Możliwe jest także oglądanie danych o przebytych dystansach bezpośrednio na Apple Watch.

foto: kadr z wideo

Apple zapowiedziało także dostępność CareKit, platformy pozwalającej przekazywać dane pochodzące z HealthKit lekarzom, którzy będą mogli opracowywać i udostępniać zalecenia dotyczące na przykład wykonywanych ćwiczeń. Użytkownik będzie w jasny sposób powiadamiany o zaawansowaniu w wypełnianiu zaleceń, będzie także mógł monitorować przebieg choroby.

Ulepszenia trafiły także do CarPlay - teraz możliwe jest przeglądanie sugerowanych utworów i artystów jeszcze zanim ruszy się w drogę. Pojawiła się także funkcja Nearby, pokazują podczas jazdy pobliskie punkty POI.

Aplikacja Classroom ma pomagać nauczycielom w organizacji lekcji dzięki możliwości współdzielenia planu zajęć oraz śledzenia postępów poszczególnych uczniów. Ci mogą korzystać na zmianę z jednego urządzenia - po zalogowaniu się na swoje konto zobaczą zindywidualizowane zadania.

Wśród mniejszych nowości znajdują między innymi skróty 3D Touch w aplikacjach Weather, Settings, Health, App Store, iTunes Store i Compass na modelach iPhone 6S i 6S Plus. W zależności od siły nacisku na ekran uruchomi się inna funkcja programu. Pojawiła się opcja tworzenia kopii zdjęć w aplikacji Photos, dzięki czemu użytkownik będzie mógł dysponować oryginalnym obrazem oraz fotką z wprowadzonymi zmianami.

foto: kadr z wideo

Po zaktualizowaniu systemu użytkownicy będą musieli podawać hasło chcąc dostać się do plików zgromadzonych w iCloud - zmiana wywołana jest zapewne konfliktem Apple z FBI, dotyczącym odszyfrowania iPhone'a należącego do terrorysty. Zrezygnowanie z przechowywania na serwerze hasła dostępowego to kolejny krok zdejmujący z producenta ewentualny obowiązek dostarczenia tych danych do agencji rządowych. Naprawiono także błąd pozwalający na przechwycenie szyfrowanej rozmowy w komunikatorze.

Wśród naprawionych błędów znalazł się problem, jaki pojawiał się po przestawieniu daty systemowej w iOS na 1 stycznia 1970 roku - dzięki poprawce iPhone nie umożliwia już wybrania takiego ustawienia.

Dopełnieniem nowości jest ResearchKit, mający pomóc naukowcom w gromadzeniu i analizowaniu danych medycznych udostępnianych anonimowo przez użytkowników urządzeń Apple. Producent chwali się, że powstaje w ten sposób największe w historii badanie, pozwalające na bliższe przyjrzenie się przebiegowi poszczególnych chorób w zróżnicowanej grupie.

Która nowa funkcja przyda się Wam najbardziej?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Apple