Pogoda
28.04.2016 15:25

Co potrafi komputer zasilany przez powietrze?

WISP to komputer, który nie ma wbudowanej baterii ani nie jest podłączany do sieci energetycznej – a mimo to działa i wykonuje proste zadania. Może zostać umieszczony w urządzeniu bądź implantowany w ciele.

Co potrafi komputer zasilany przez powietrze?
foto: kadr z wideo

Konstrukcja WISP – skrót rozwija się jako Wireless Identification and Sensing Platform, czyli bezprzewodowa platforma dla czujników i identyfikacji – zawiera 16-bitowy układ sterujący oraz sensory dostosowane do roli, jaką ma pełnić w danym miejscu.

WISP został zaprojektowany jako w pełni programowalny komputer, potrafiący wykonywać proste funkcje. Jego możliwości – ale i ograniczenia – wyliczył Aaron Parks z Uniwersytetu w Waszyngtonie.

"

WISP nie uruchomi gry komputerowej, ale może pobierać dane z wbudowanego czujnika, poddawać je obróbce i wysyłać dalej. Dzięki temu można sobie na przykład wyobrazić tapetę, która będzie zmieniać kolor w zależności od oświetlenia, bez konieczności podłączania jej przewodowo do jakiegokolwiek zewnętrznego urządzenia. "

Zastosowane komponenty mają na tyle małe zapotrzebowanie na energię, że wzbudzane są do działania na takiej samej zasadzie, jak tagi RFID używane często do oznaczania produktów w marketach.

O ile jednak tradycyjne znaczniki RFID (radio-frequency identification) działają po wysłaniu impulsu przez odpowiedni czytnik, WISP potrafi wyłapać i użyć jako źródła energii fal radiowych rozchodzących się w miejscu ulokowania komputerka.

Konstruowane do tej pory wersje WISP-a miały jednak poważną wadę – aby je przeprogramować, należało podłączyć je do komputera za pomocą kabla. W kwietniu 2016 roku zaprezentowano jednak system Wisent, pozwalający na bezprzewodowe wgrywanie oprogramowania.

O wpływie Wisent na możliwości WISP-ów opowiedział Antyradio.pl dr Przemysław Pawełczak, twórca rozwiązania.

"

WISP może być wbudowany lub implantowany w dowolną rzecz i będzie działać bez potrzeby ciągłego ładowania baterii. Bez możliwości zmiany oprogramowania bezprzewodowego, należałoby wydobyć WISP z miejsca w którym jest umieszczony (załóżmy, że jest to ludzkie ciało, gdzie WISP służy do monitorowania pracy organizmu), co pociągałoby za sobą wzrost kosztów i powiększone ryzyko powikłań. "

Głównym zastosowaniem układów WISP ma być zbieranie danych z czujników. Wśród przykładowych ról, jakie mogą pełnić komputerki, znajduje się zbieranie informacji o uszkodzeniach konstrukcyjnych i zmianach strukturalnych budynków i budowli oraz monitoring.

WISP-y w tej roli mają szansę sprawdzić się wyjątkowo dobrze – raz rozmieszone, działałyby nieprzerwanie, a brak wbudowanej baterii sprawiłby, że byłyby zdecydowanie trudniejsze do unieszkodliwienia. Funkcjonujące rozwiązania, podłączone do czujnika ruchu, potrafią wykonać i wysłać zdjęcia z obejmowanego obszaru.

foto: University of Washington

Działający system tego typu został zaprezentowany przez Uniwesytet w Waszyngtonie jeszcze w 2013 roku. W opracowaniu pokazano także WISP-a, który przekazywał zdjęcia czujnika ciśnienia zamontowanego na butli z gazem.

Autorzy zapewniają, że moc obliczeniowa WISP powinna być wystarczająca do obsługi zadań wykonywanych przez popularne elektroniczne bransoletki. Komputerki mogą być także wykorzystywane w medycynie do sprawdzaniu krytycznych aspektów zdrowia pacjenta.

Do czego Wam przydałby się niepotrzebujący baterii komputer?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety