Co przeżywają widzowie oglądając „Zjawę”?

Michał Tomaszkiewicz
21.01.2016 12:32
Co przeżywają widzowie oglądając „Zjawę”? Fot. foxmovies.com

Nie jest tajemnicą, że wielki wytwórnie badają reakcje na swoje filmy przed wypuszczeniem ich do kin. Dzięki czujnikom noszonym przez widzów możliwe jest przeprowadzenie bardzo dokładnych analiz.

Monitorowanie danych biometrycznych potrafi bardzo wiele powiedzieć o stanie emocjonalnym badanego człowieka. Nie tylko tętno zdradza nasze przeżycia: naukowcy nauczyli się interpretować stopień rozluźnienia mięśni, nawilżenie dłoni czy przewodność elektryczną skóry.

Czujniki badały reakcje widzów podczas oglądania najnowszego ataku na Oskara w wykonaniu Leonardo DiCaprio.

Okazało się, że „Zjawa” 15 razy doprowadziła widzów do przyspieszonego bicia serca. Ostrzegając przed możliwymi spojlerami spieszymy z doniesieniem, że były to sceny dotyczące ataku, zdrady, ucieczki i zemsty.

14 razy przez widownię przelała się fala reakcji „walki lub ucieczki” – podświadomego oceniania potencjalnego zagrożenia. 9 razy oglądający zastygli z emocji bez ruchu.

Tak wygląda wykres pokazujący emocje odczuwane przez publiczność podczas oglądania „Zjawy”:

foto: lightwave.io Fot. lightwave.io

Dane zbierane były przez czujniki mieszczące się w zakładanej na nadgarstek opasce. Ten typ badania przeprowadzany był już wcześniej, ale po raz pierwszy zastosowano go do oceny wysokobudżetowego filmu.

Można się spodziewać, że dostęp do takiej technologii wpłynie znacząco na strukturę przyszłych hollywódzkich produkcji – wytwórnie zyskają możliwość sprawdzenia, jakie dokładnie reakcje wywoływane są przez dane narzędzie narracyjne.

Chciałbyś mieć możliwość sprawdzenia w jakie emocje pojawiają się u Twojego rozmówcy?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.