Pogoda
10.02.2017 09:43

Co się stanie gdy jadąc ustawisz pozycję P w automacie?

Prowadzący kanał motoryzacyjny „AutoVlog” sprawdził co się stanie, gdy przy prędkości około 100 km/h ustawimy wybierak automatycznej skrzyni biegów na pozycję P.

Co się stanie gdy jadąc ustawisz pozycję P w automacie?
foto: kadr z wideo

Test został przeprowadzony z udziałem Forda Fusiona, który na europejskim rynku sprzedawany jest pod nazwą Mondeo. Przy okazji autor odpowiedział na pytanie co ta próba miała wykazać:

"

Zastanawialiście się kiedyś co mogłoby się stać, gdybyście z jakiegokolwiek powodu przez przypadek wrzucili przełożenie P w aucie z automatyczną skrzynią biegów podczas jazdy? Byłem o to pytany wielokrotnie, a także sam się zastanawiałem nad konsekwencjami takiego błędu. Dlatego w dzisiejszym teście postaram się wykazać co się stanie, jeśli tak zrobisz. Jak zawsze udam się na drogę i sprawdzę to. Obecnie jestem na publicznej drodze, gdzie natężenie ruchu jest minimalne. Nie ma samochodów ani za mną, ani przede mną. Zaraz zobaczymy co się stanie jeśli wrzucisz P podczas jazdy. Zamontowałem kamerę GoPro przy kolumnie kierownicy, by monitorowała ustawienie skrzyni biegów, dzięki czemu widzimy dokładnie co się dzieje. "

Jak przy okazji każdej próby, która niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia samochodu, tak i tutaj nie zabrakło emocji. Autor najpierw rozpędził się do prędkości blisko 100 km/h, po czym zmienił kolejne przełożenia, ustawiając przekładnię w pozycji P, po czym podzielił się swoimi wrażeniami:

"

Kiedy wrzuciłem P podczas jazdy, zdawało się, że nic się nie stało, jednak to co ja usłyszałem, i mam nadzieję, że ten mikrofon to wychwycił, to niepokojący, ostry dźwięk dochodzący ze skrzyni biegów. Nie wiem co to jest i oczywiście nie oznacza to nic dobrego. Powtórzę próbę, liczę na to, że uda mi się wyłapać ten dźwięk. Najpierw ustawiam na R, włącza się tylna kamera, auto zachowuje się jakby było na przełożeniu neutralnym, a następnie wrzucam na P. Właściwie to ciężko z powrotem przesunąć wybierak do pozycji D. Spróbuję zobaczyć czy mój samochód lub przekładnia zachowują się jakkolwiek inaczej. Testuję tryb ręczny, zmieniając biegi za pomocą łopatek za kierownicą i… nic. Raczej nic się nie stało, przy czym ten dźwięk był niepokojący. Morał tej historii jest taki, że nic strasznego się nie stało, auto wydaje się być sprawne. Chyba mam już dość używania mojego pojazdu jako chomika doświadczalnego dla testów z serii „co się stanie, gdy”, przynajmniej na tę chwilę. Nie chcę zniszczyć tego samochodu, bo go naprawdę lubię. "

Z tego testu wynika, że skrzynia biegów w Fordzie Mondeo obecnej generacji została zabezpieczona przed błędami użytkowników. W razie popełnienia podobnego błędu, nic złego nie powinno się stać. Przy czym podejmowanie podobnej próby w starszym samochodzie mogłoby zakończyć się uszkodzeniem przekładni.

Wcześniej autor kanału „AutoVlog” pokazywał co się stanie, gdy podczas jazdy wrzucimy bieg wsteczny.

Tagi: Duperele