Pogoda
25.01.2017 09:44

Co się stanie gdy jadąc wrzucisz bieg wsteczny?

Mężczyzna prowadzący kanał „AutoVlog” w serwisie YouTube postanowił odpowiedzieć na jedno z najbardziej nurtujących widzów pytań – co się stanie, gdy jadąc wrzucisz bieg wsteczny?

Co się stanie gdy jadąc wrzucisz bieg wsteczny?
foto: kadr z wideo

Tak naprawdę każdy kto dysponuje własnym samochodem, mógłby sam przeprowadzić podobną próbę. Jednak większość osób obawia się ewentualnych konsekwencji. W końcu wyobrażamy sobie, że następstwa takiej czynności mogą być bardzo kosztowne. Sporo obaw miał również nagrywający:

"

Nigdy wcześniej tego nie robiłem, dlatego teraz spróbuję i zobaczę co się stanie. Jak zawsze podczas wykonywania tych testów chce być tak wiarygodny jak to możliwe. Z myślą o tym nagrywam wszystko trzema kamerami. "

Test został przeprowadzony na Fordzie Fusionie, sprzedawanym w Europie jako Mondeo, wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów. Bohater filmu poruszał się z prędkością około 113 km/h. Co gorsza – po publicznej drodze. Przekładnia ustawiona była w pozycji „D”, po czym kierowca zmienił kolejno na „N” i w końcu na „R”, czyli bieg wsteczny. I oto efekty:

Szczęśliwie ten eksperyment zakończył się bez żadnych większych konsekwencji, o czym wspomniał sam twórca filmiku:

"

Nic się nie zadziało. Wciąż się toczę, tylna kamera została aktywowana, wraz z czujnikami, ale nic ponadto. Można zobaczyć w kamerze auto jadące za mną. Byłem bardzo zestresowany przygotowując się do tego filmiku. Po prostu nie wiedziałem czego mogę się spodziewać. Mimo częstotliwości z jaką padało to pytanie, każdorazowo na nie odpowiadałem przecząco. Nie chciałem, by moja skrzynia biegów się zepsuła, rujnując mój samochód. Odmawiałem tej próby dla mojego Fusiona niczym świnka morska testów doświadczalnych. Bałem się. Potem zacząłem myśleć, że nowoczesne automatyczne przekładnie są na tyle dopracowane, że muszą dysponować odpowiednimi zabezpieczeniami, które zminimalizują konsekwencje popełnienia takiego błędu. "

Nawet po obejrzeniu tego filmiku nie należy wyciągać zbyt pochopnych wniosków. Pojedynczy przypadek nie stanowi reguły. Niewykluczone, że gdybyście powtórzyli podobny test we własnych samochodach wyposażonych w automatyczne przekładnie, efekty mogłyby być bardzo poważne. Potencjalnie skrzynia biegów mogłaby zostać poważnie uszkodzona:

Dlatego lepiej nie próbować tego na własną rękę...

Tagi: Duperele