Co się stanie, gdy zatankujesz złe paliwo do swojego samochodu?

Aleksandra Kopka
21.06.2017 15:10
Co się stanie, gdy zatankujesz złe paliwo do swojego samochodu? Fot. Piotr Jedzura/ East News

Podjechałeś na stację paliw, ale zamiast diesla wlałeś do baku benzynę? Nie wpadaj w panikę. Zobacz co zrobić, gdy pomyliłeś się przy tankowaniu.

Nie ma oficjalnych statystyk informujących o liczbie pomyłek w trakcie tankowania. Jednakże według pracowników stacji benzynowych nie są to pojedyncze przypadki. Te powstają najczęściej przez posiadanie kilku samochodów napędzanych różnym paliwem.

Bardzo często górę bierze przyzwyczajenie i nie sprawdzamy dokładnie jakie oznaczenie wybranego przez nas paliwa widnieje na wlewie lub wężu od dystrybutora. Co zrobić, gdy do pomyłki już doszło? Na pewno zachować spokój i nie działać pochopnie. Nie wszystkie takie sytuacje muszą oznaczać generalny remont silnika.

Jeśli do samochodu napędzanego na benzynę wlaliśmy diesla szkody nie muszą drastycznie wpłynąć na kondycję naszego samochodu. Wlanie niedużej ilości oleju napędowego może zmniejszyć moc samochodu oraz podnieść jego spalanie.

Natomiast przekroczenie stosunku benzyny do oleju spowoduje unieruchomienie silnika. Najprawdopodobniej do wymiany będzie katalizator zapchany niespalonymi cząsteczkami paliwa. Dodatkowo w warsztacie samochodowym przeprowadzą czyszczenie układu paliwowego.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy do silnika diesla dostanie się benzyna. Jest to najczęściej popełniana pomyłka ze względu na fakt, że końcówka dystrybutora mieści się we wlewie oleju napędowego.

Więc jeśli i tobie przydarzyła się taka sytuacja lepiej auta w ogóle nie odpalać. Nowsze silniki wysokoprężne po zatankowaniu złego paliwa mogą przejechać jeszcze kilka lub kilkadziesiąt kilometrów po czym zepsuć się całkowicie. Naprawa zatartego układu wtryskowego może wynieść krocie.

Co zrobić w sytuacji, gdy zauważyliśmy pomyłkę?

  • nie uruchamiać silnika
  • poprosić o pomoc pracowników stacji benzynowej. Te bardzo często wyposażone są w specjalny sprzęt do odsysania paliwa
  • przetransportować auto na lawecie do najbliższego warsztatu samochodowego

Prawda jest taka, że im szybciej odkryjemy swoją pomyłkę tym większa szansa na tańsze naprawienie naszego samochodu. Warto przed każdym tankowaniem upewnić się kilka razy czy wlewamy odpowiednie paliwo niż później spędzić długie godziny w serwisie samochodowym.

 

Aleksandra Kopka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.