Pogoda
02.04.2019 16:32

Co się stanie, gdy zdetonuje się w jednym miejscu wszystkie bomby atomowe na świecie? [WIDEO]

Bomba jądrowa to najpotężniejsza broń, jaką stworzyła ludzkość – jej moc jest tak duża, że w bezpośrednim otoczeniu eksplozji wszelka materia po prostu wyparowuje. Na świecie jest 15 000 głowic atomowych – co by się stało, gdybym zebrać je w jednym miejscu i zdetonować?

wybuch atomowy
foto: materiały prasowe

Bomba atomowa zakończyła II wojnę światową – USA zademonstrowały jej potęgę, zrzucając dwie na Hiroshimę i Nagasaki. Były to stosunkowo małe ładunki, o mocy odpowiadającej około 15 000 tonom trotylu.

Ludzkość błyskawicznie nauczyła się, jak wykorzystać jako broń zamiast reakcji rozszczepienia atomu jego syntezę – głowice termojądrowe mogą wybuchać z siłą dziesiątek milionów ton trotylu. Szacuje się, że obecnie na całym świecie jest około 15 000 głowic atomowych o średniej mocy 200 000 ton trotylu.

Taka liczba wystarczy, żeby zmieść z powierzchni wszystkie miasta mające więcej niż 100 000 mieszkańców – ludzka cywilizacja w praktyce przestałaby istnieć, dla Ziemi byłoby to co najwyżej lekkie draśnięcie bez żadnych większych konsekwencji.

fuzja jądrowa
fuzja jądrowa
Przeczytaj także 12-latek zbudował w domu działający reaktor jądrowy

Co wywoła wybuch wszystkich bomb jądrowych na świecie?

Co by jednak się stało, gdyby zgromadzić arsenał nuklearny w jednym miejscu i zdetonować bombę o mocy 3 mld ton TNT? Żeby poznać odpowiedź na to pytanie, wystarczy obejrzeć poniższy filmik. Przy okazji dowiecie się też, jaki skutek miałoby wykorzystanie wszystkiego obecnego na Ziemi uranu.

Jak widać… katastrofy by nie było. Arsenał jądrowy ludzkości jest zbyt słaby, żeby zagrozić planecie – broń nuklearna może zakończyć naszą cywilizację, ale życie jako takie nie ma się czego obawiać – nawet, jeśli udałoby się nam wykopać i wykorzystać do stworzenia broni cały uran, to zabilibyśmy tylko siebie (i co większe zwierzęta) – po ustaniu zaś nuklearnej zimy Ziemia przeżyłaby eksplozję nowych form życia, tak jak działo się po wielkim wymieraniu w Kambrze.

Zobacz także: >> Jak przeżyć wybuch bomby atomowej? << 

Siła wybuchu broni stworzonej z 35 mln ton uranu równałaby się z energią wyzwoloną przez asteroidę, która doprowadziła do wyginięcia dinozaurów.

Nacisnęlibyście czerwony guzik?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele