Pogoda
27.04.2017 16:28

Co wie o Tobie Facebook?

Jeśli coś jest za darmo, to Ty jesteś towarem – ta maksyma opisuje model biznesowy Facebooka. Serwis społecznościowy zarabia na sprzedawaniu reklam dostosowanych do odbiorcy, zbiera więc o nas informacje i pokazuje je reklamodawcom. Co dokładnie znajduje się w naszym profilu?

Co wie o Tobie Facebook?
foto: materiały prasowe

Facebook dokładnie śledzi działania swoich użytkowników w internecie, jest więc w stanie namalować całkiem dokładny cyfrowy portret każdego z nas. Działania serwisu są rozległe – medium ma sposób na monitorowanie odwiedzin na stronach nawet osób, które nie są zalogowane i które nie mają na nim konta, opracowano także sposoby na sprawdzanie, gdzie w fizycznym świecie udaje się dana osoba.

W 2016 roku Facebook postanowił zdradzić nieco swoich sekretów i przygotował spis 98 informacji (czasem pikantnych i intymnych), jakie gromadzi na temat swoich użytkowników.

Gigant odświeżył sekcję ustawień w dziale reklama i pozwala sprawdzić, jak wygląda przedstawiany reklamodawcom profil z informacjami o nas. Część z nich pochodzi bezpośrednio od nas, jeśli wypełniliśmy podsuwane podczas rejestracji rubryczki, sporo jest wynikiem śledzenia nas w Internecie (i poza nim).

Tak wyglądają zebrane przez Facebooka informacje:

foto: zrzut ekranu

Im więcej czasu spędzamy korzystając z serwisu, tym bardziej dokładny i trafny będzie nasz profil. W moim przypadku serwis dał się kilka razy wprowadzić w błąd i podaje nieprawdziwe informacje.

Żeby zobaczyć, jakie dane Facebook zgromadził na Wasz temat, trzeba odwiedzić stronę ustawień, a następnie wybrać menu „Reklamy”. Jeśli jesteście zalogowani do serwisu, wystarczy kliknąć tutaj.

To, co najciekawsze, znajduje się w sekcji „Twoje informacje” – dokładnie te dane o nas są używane, żeby określić jakie reklamy będą nam pokazywane.

Jak dobrze zna Cię Facebook?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet