Co zrobić, gdy widzisz psa zamkniętego w samochodzie pozostawionym na słońcu?

Aleksandra Kopka
26.06.2017 14:47
Co zrobić, gdy widzisz psa zamkniętego w samochodzie pozostawionym na słońcu? Fot. Piotr Hukalo/ East News

Sezon letni za pasem a pogoda skłania do wycieczek za miasto. Co jednak w momencie, gdy widzimy samochód zaparkowany w pełnym słońcu, w którym znajduje się zwierzę?

21 czerwca powitaliśmy astronomiczne lato, a co za tym idzie okres wakacyjnych wyjazdów. Dodatkowo pogoda ostatnio nas rozpieszcza fundując nam pełne słońce, dające we znaki osobom starszym oraz zwierzętom. Wiele osób posiadających czworonogi bardzo często zabiera je ze sobą samochodem. Psy i koty podróżują z nami na każde wakacje nawet te odległe.

Jednak są ludzie, którzy nie widzą nic złego w pozostawieniu czworonoga w rozgrzanym samochodzie, podczas gdy oni udają się na zakupy do pobliskiego marketu lub centrum handlowego. Czy widząc taką sytuację i obserwując zachowanie zwierzaka mamy obowiązek zareagować?

Widzisz - reaguj

Żar leje się z nieba, a Ty widzisz psa zamkniętego w samochodzie. Szybkość twojej reakcji ma znaczący wpływ na życie zwierzaka. Okazuje się, że masz prawo rozbić szybę pojazdu. Według adwokat Katarzyny Topczewskiej w przeprowadzonym wywiadzie na łamach gazeta.pl:

W takich sytuacjach jak najbardziej, to jest typowy stan wyższej konieczności - kiedy trzeba ratować dobro wyższej wartości niż mienie. W tym wypadku - życie zwierzęcia. Zgodnie z przepisami prawa karnego osoba, która dokonuje takiego czynu, nie popełnia przestępstwa. Warto też od razu wezwać na miejsce policję.

Zgłoszenie faktu na numer alarmowy oraz wezwanie patrolu policji może dodatkowo pomóc nam w sytuacji, gdyby właściciel pojazdu miał do nas pretensję o uszkodzenie mu mienia. Warto w takich sytuacjach poprosić o spisanie notatki i sporządzenie jej kopi. Będzie ona dowodem w ewentualnej sprawie o odszkodowanie o jakie może ubiegać się właściciel samochodu. Ten może być pociągnięty do odpowiedzialności w myśl zapisu o znęcaniu się nad zwierzętami, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Obowiązek reagowania nie dotyczy tylko sytuacji, gdy w pojeździe zamknięty jest zwierzak. Prawo do wybicia szyby mamy również, gdy zauważymy, że w aucie znajduje się dziecko.

Zgodnie z art. 160 par. 2 kk przestępstwo narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w przypadku, kiedy na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo (a tak jest w przypadku dziecka), jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Jeśli zauważycie dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie na pełnym słońcu - reagujcie. Każda minuta zmniejsza ich szansę na przeżycie w konsekwencji przegrzania organizmu oraz odwodnienia.

 

Aleksandra Kopka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.