Co zrobić gdy zderzysz się ze zwierzęciem na drodze?

Aleksandra Kopka
24.05.2017 13:23
Co zrobić gdy zderzysz się ze zwierzęciem na drodze?

Kojarzycie sytuację, gdy jedziecie sobie spokojnie motocyklem i nagle z niego strąca was jeleń? Nie? My też, ale pewien fan dwóch kółek miał mniej szczęścia.

Niezwykłego pecha miał pewien motocyklista, który wybrał się na przejażdżkę wraz z grupą przyjaciół. W momencie przekroczenia znaku drogowego informującego o możliwej kolizji z dzikimi zwierzętami motocykliści nie zachowali należytej uwagi co skutkowało zderzeniem jednego z nich z jeleniem.

Kierowcy wjeżdżający w strefę występowania na drogach dzikich zwierząt muszą brać pod uwagę, że wabione światłem samochodów nieoczekiwanie mogą wbiec nam pod koła.

Uderzenie, które widzimy na filmiku nie wyglądało na silne jednak biorąc pod uwagę prędkość motocykla oraz nieoczekiwane wtargnięcie zwierzęcia mogło być brzemienne w skutkach.

Z takich wypadków bardzo często zwierzęta nie wychodzą o własnych siłach, a pojazdy zostają poważnie uszkodzone. Niestety kolizja z dzikim zwierzęciem w obszarze znaku ostrzegawczego, przy wykupionej tylko polisie OC, daje minimum szans na uzyskanie rekompensaty za zniszczenie mienia.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy w zderzeniu biorą udział zwierzęta gospodarcze. Wtedy po odszkodowanie kierujecie się bezpośrednio do właściciela zwierzęcia. Jeśli sytuacja miała miejsce w obszarze łowczym, a spanikowane zwierze podczas nagonki wbiegło na jezdnie doprowadzając do kolizji odszkodowanie powinni wypłacić zarządcy koła łowieckiego z danego terenu.

Co zrobić gdy zderzycie się z dzikim zwierzęciem?

  • zabezpieczyć miejsce zdarzenia - zjechać (jeśli jest taka możliwość) pojazdem na pobocze, włączyć światła awaryjne oraz ustawić trójkąt ostrzegawczy
  • jeśli podczas zdarzenia ucierpieli ludzie, obowiązkowo udzielamy im pierwszej pomocy (koszty powinna objąć polisa NNW)
  • we wszystkich przypadkach kolizji ze zwierzętami mamy obowiązek poinformowania o tym odpowiednie służby (policja, pogotowie). Nawet jeśli skutki zderzenia są niewielkie i nie ma osób ranny, policjanci sporządzą odpowiednią dokumentację potrzebną do zgłoszenia ubezpieczycielowi, oraz powiadomią służby odpowiedzialne za zabieranie zwierząt z drogi
  • usuwanie potrąconego lub martwego zwierzęcia samodzielnie jest zabronione, występuje duże zagrożenie ataku z jego strony bądź zarażenia wścieklizną

Pamiętajcie! Warto zwolnić wjeżdżając w obszar objęty znakiem drogowym informującym o dzikich zwierzętach. Kilka kilometrów mniej na liczników może okazać się zbawienna, gdy nagle pod koła wyskoczy wam jeleń. Sprawdźcie też, czy znaki obowiązujące w Polsce różnią się od tych za granicą kraju. Ta wiedza może was uchronić przez przykrymi zdarzeniami jak ten z filmiku. 

Aleksandra Kopka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.