Corvette Grand Sport pogromcą Porsche 911?

03.03.2016 13:53
Corvette Grand Sport pogromcą Porsche 911? Fot. materiały prasowe

Jeszcze na początku XXI wieku w świadomości społeczeństwa funkcjonował stereotyp, według którego amerykańskie auta były szybkie tylko na prostej. Corvette przełamało tę błędną konwencję.

Można powiedzieć, że europejskich producentów samochodów powoli doganiają – a poszczególnych nawet prześcigają – amerykańskie i japońskie marki. Auta z USA są coraz lepiej wykończone we wnętrzu i mają sporo do zaoferowania. Warto zwrócić uwagę zarówno na te zwyczajne modele, jak i sportowe. Nawet Porsche 911 R powinno drżeć na widok Chevroleta Corvette Grand Sport.

cq5dam.web.1280.1280 Fot. foto: materiały prasowe

Auto zadebiutowało na targach motoryzacyjnych w Genewie w 2016 roku. Pojazd wykorzystuje technologię znaną z półwyczynowej odmiany Z06. Wystarczy do bazowego wyposażenia dorzucić specjalny pakiet Z07, żeby Grand Sport stało się prawdziwą bronią, gotową rozprawić się z każdym zakrętem – i to sprawniej od większości konkurentów.

Producent na każdym kroku wspomina o iście sportowym DNA samochodu, który został opracowany przez motoryzacyjnych entuzjastów, chcących oddać hołd historycznemu modelowi z 1963 roku. Powstało jedynie 5 egzemplarzy pierwowzoru, które według Marka Reussa – wiceprezydenta działu ds. rozwoju – przyczyniły się do stworzenia specjalnej edycji bazującej na Corvette najnowszej generacji:

Wyścigi na przestrzeni 50 lat były niezwykle istotną częścią Corvetty, a całe zdobyte na torach doświadczenie pozwala nam budować lepsze samochody.

Inżynierowie zmodernizowali zawieszenie, usprawnili działanie systemu chłodzenia oraz wykorzystali rozwiązania znane z Z06, dzięki czemu odmiana Grand Sport jest godnym następcą protoplasty. Pracując nad tym projektem, producent nie bawił się w półśrodki, o czym wspomina Tadge Jeuchter – główny inżynier Corvette:

Daliśmy z siebie wszystko opracowując Grand Sport. Po raz pierwszy w historii, klienci będą mogli doposażyć to auto w pakiet Z07, czyli ceramiczne hamulce, opony letnie Michelin Sport Cup 2, czy też pakiet aerodynamiczny, zapewniający jeszcze większą siłę docisku.

W rezultacie powstał samochód mający ogromny potencjał torowy. W stosunku do bezkompromisowy modelu C6 ZR1, Grand Sport z pakietem Z07 było tylko o jedną sekundę wolniejsze na torze GM – Milford Proving Ground.

cq5dam.web.1280.1280 (1) Fot. foto: materiały prasowe

Corvette w tej odmianie wyróżnia się standardowymi oponami Michelin Pilot Super Sport w rozmiarze 285/30ZR19 z przodu i 335/25ZR20 z tyłu, które okalają specjalne obręcze. Za tymi ostatnimi skrywają się potężne hamulce o średnicy 355 mm z przodu i 340 mm z tyłu. Nowością są zmodernizowane stabilizatory poprzeczne oraz unikatowe sprężyny z elektrycznym mechanizmem różnicowym. Jednostka LT1 V8 rozwija w tym aucie moc 460 KM – sprzężona może być z 7-biegową przekładnią ręczną lub z przeprogramowanym autem o 8 przełożeniach.

cq5dam.web.1280.1280 (3) Fot. foto: materiały prasowe

Wszystkie modele Grand Sport oferowane są z tymi samymi pakietami kolorystycznymi, co C7 Stingray. Sposobów konfiguracji jest bardzo dużo – jak twierdzi Harlan Charles, dyrektor ds. marketingu produktu:

Możliwości personalizacji jest niemalże nieskończoność. Pakiety pozwalają na indywidualizację pojazdu do tego stopnia, że możliwe jest stworzenie jedynego w swoim rodzaju samochodu.

Chevrolet Corvette Grand Sport dostępny będzie w nadwoziu coupe i kabriolet. Do sprzedaży w Europie trafi jesienią 2016 roku.

A Wy co byście wybrali – Porsche 911 R czy Corvette Grand Sport?

Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.