Pogoda
05.06.2017 12:10

Ćwierć tysiąca stron do zablokowania przez ustawę hazardową

Na liście stron, do których dostęp ma być zablokowany na mocy ustawy antyhazardowej znajduje się już ponad 250 witryn – niemal każdego dnia pojawiają się nowe wpisy. Zgodnie z nowym prawem po 1 lipca 2017 roku strony te mają zniknąć z polskiego internetu.

Ćwierć tysiąca stron do zablokowania przez ustawę hazardową
foto: User:Yamaguchi先生, CC BY-SA 3.0

Ustawa antyhazardowa weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku. Jedną z wprowadzonych nowości jest Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą – spis stron, które na mocy prawa mają być blokowane przez dostawców internetu.

Witryny, które znajdą się w rejestrze oferują dostęp do gier hazardowych bez stosownej licencji – państwo, chcąc wymusić swój monopol, zdecydowało więc o uniemożliwieniu Polakom łączenia się z wskazanymi adresami.

Dostawcy internetu będą mieć 48 godzin na odcięcie swoich klientów od dostępu do wskazanych przez Ministerstwo Finansów witryn. Resort udostępnił testową wersję rejestru – na niecały miesiąc przed nałożeniem na operatorów obowiązku blokowania stron na liście znajduje się już ponad 250 adresów – w tym do znanych i popularnych w Polsce stron bukmacherskich.

foto: zrzut ekranu

Jak na razie w Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą nie znaleźliśmy Facebooka – wiemy jednak, że Ministerstwo Finansów analizuje, czy udostępniane w serwisie społecznościowym gry hazardowe nie łamią polskiego prawa.

Jeśli przepisy zostałyby potraktowane dosłownie i setki gier symulujących „jednorękich bandytów” uznałoby za tytuły hazardowe, dostęp do Facebooka powinien być zablokowany w całej Polsce. Wydaje się jednak, że do takiej sytuacji nie dojdzie – odcięcie internautów od serwisu społecznościowego na pewno wywołałoby gwałtowne protesty antyrządowe.

Zamiast zablokowanej strony z grą hazardową internauta zobaczy specjalnie przygotowaną witrynę Ministerstw Finansów z komunikatem wyjaśniającym przyczyny blokady.

Obstawiacie zakłady przez internet?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet