Cyberpunk 2077: afera z transseksualnym plakatem. Kobieta z penisem podpisana „zmiksuj to”

Michał Tomaszkiewicz
14.06.2019 12:37
Cyberpunk 2077|undefined Fot. materiały prasowe

Cyberpunk 2077 ma ambicję do włączenia się w dyskurs o problemach społecznych. Reklamy pokazywane w grze mają poruszać ważne i budzące emocje zagadnienia. Udało się aż za dobrze – burzę wywołał już pierwszy plakat, dostrzeżony na screenie z gry.

Zrzut ekranu został opublikowany, żeby zademonstrować jak gra będzie wyglądać dzięki korzystaniu ze śledzenia promieni, czyli Ray Tracingu. W głębi widać plakaty reklamowe, wszechobecne w miastach nawet dzisiaj.

Dzięki wysokiej rozdzielczości materiałów udało się przyjrzeć szczegółom. Jeden z plakatów, zachęcających do kupienia napoju ChroManticore, pokazuje kobietę w obcisłym kostiumie kąpielowym. Pod nim wyraźnie widać zarysowanego pokaźnych rozmiarów penisa.

cyberpunk_2077_plakat_02 Fot. foto: materiały prasowe
Przeczytaj także

Grafice towarzyszy hasło „Mix it up”, czyli „zmiksuj to sobie”. Internauci odebrali to jako nawiązanie do zagadnienia transseksualizmu i wywołali burzę. CD Projekt RED oficjalnie potwierdził, że właśnie to mieli na myśli, tworząc osadzoną w grze reklamę.

Cyberpunk 2077: transseksualny plakat wzbudza kontrowersje w sieci

Na kontrowersje dotyczące plakatu odpowiedziała Kasia Redesiuk, odpowiedzialna za zapełnianie nośników reklamowych w Night City fikcyjnymi kreacjami. To ona projektuje wszystkie kampanie i język wizualny korporacji i produktów dostępnych w Cyberpunku 2077.

Kasia potwierdziła, że plakat powstał jako komentarz do trendów, które w reklamach widzi się już dziś.

Dla mnie osobiście ta osoba jest sexy. Podoba mi się, jak wygląda. Jednakże modelka jest wykorzystywana, tak samo jak jej uroda, dla korporacyjnych celów. Traktują ją jako rzecz, i to jest okropne.

W świecie Cyberpunka 2077 modyfikacje ciała mają być obsesją. CD Projekt RED wspomina o tym w oficjalnym opisie gry.

Cyberpunk 2077 to rozgrywająca się w otwartym świecie przygoda, której akcja toczy się w Night City, megalopolis rządzonym przez obsesyjną pogoń za władzą, sławą i przerabianiem własnego ciała. Nazywasz się V i musisz zdobyć jedyny w swoim rodzaju implant — klucz do nieśmiertelności. Stwórz własny styl gry i ruszaj na podbój potężnego miasta przyszłości, którego historię kształtują twoje decyzje.

Używanie wizerunków atrakcyjnych osób w reklamie (te z modyfikacjami ciała wpisują się w kanon piękna w świecie Cyberpunka 2077) jest problemem w dzisiejszych czasach. Kreacje w świecie gry są ekstrapolacją tego, jak będą wyglądać plakaty w przyszłości przy założeniu, że seksualizacja ogłoszeń będzie dalej postępować.

Redesiuk podkreśla, że plakat został specjalnie zaprojektowany jako przejaskrawiony i mocno agresywny, tak jak inne, nie ujawnione jeszcze reklamy obecne w grze.

To był świadomy wybór. Chcemy pokazać, że w świecie w którym jestem cyberpunkiem i walczysz z korporacjami, te reklamy symbolizują, przeciwko czemu się buntujesz.

Cyberpunk 2077 ma trafić do sprzedaży 16 kwietnia 2020 roku. CD Projekt RED prosi, żeby grę kupować w sklepie GOG. Dzięki temu wszystkie wpłacone pieniądze trafią do studia, jako że nie trzeba będzie płacić prowizji pośrednikom.

Zobacz także: Obłędna promocja na Cyberpunk 2077. CD Projekt RED dorzuca wszystkie Wiedźminy 

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.