Cyberpunk 2077 będzie najlepiej sprzedającą się grą wszech czasów

Michał Tomaszkiewicz
16.04.2019 13:35
Cyberpunk 2077 będzie najlepiej sprzedającą się grą wszech czasów Fot. materiały prasowe

Analitycy rynkowi są przekonani, że Cyberpunk 2077 wprost zniesie konkurencję, bijąc wszelkie możliwe rekordy sprzedażowe. Obecne estymacje mówią o spieniężeniu ponad 30 mln kopii w ciągu dwóch lat od premiery.

Biznes to biznes, szczególnie w spółkach giełdowych, które muszą rozliczać się przed inwestorami nie z tego, jak dobrze oceniane są gry, lecz z tego, jak dobrze się sprzedają. O tym, jak wielkie nadzieje pokładane są w tworzonym przez CD Projekt RED Cyberpunku 2077 można było przekonać się po tym, jak studio zamieściło pierwszego tweeta na oficjalnym koncie tytułu – brzmiał on co prawda tylko „beep”, ale kurs akcji CDP błyskawicznie poszybował w górę.

Serwis Strefa Inwestorów przeprowadził ciekawą rozmowę z Neilem Camplingiem, analitykiem Mirabaud Securities. Z wywiadu wynika, że takiej gry jak Cyberpunk 2077 świat jeszcze widział.

Podkreślam, że według nas Cyberpunk 2077 ma potencjał, żeby być najbardziej dochodową grą w historii przemysłu gier video. Oczywiście, czy tak się stanie nie wiadomo, jest wiele czynników ryzyka. Tym niemniej nasze założenia bazowe są takie, że w roku debiutu gry Cyberpunk 2077 CD PROJEKT sprzeda 15 mln gier, a w następnym 18 mln gier. To będzie oznaczało przychód w wysokości 2 mld zł w pierwszym roku i 2,4 mld zł w drugim roku. Idąc dalej, EBITDA może sięgnąć 1,4 mld zł w roku debiutu gry Cyberpunk, a w następnym 1,9 mld zł.

Przeczytaj także

Cyberpunk 2077 ma się sprzedać w ponad 30 mln kopiach

Jak widać, rynek spodziewa się, że Cyberpunk 2077 sprzeda się w w 33 mln egzemplarzy. Nieoficjalne informacje docierające wcześniej z okolic CDP sugerowały, że studio celuje właśnie w osiągniecie pułapu 30 mln sprzedanych kopii.

Obecnie najlepiej sprzedającą się grą na komputery PC (nie uwzględniono innych platform) jest Minecraft, który został zakupiony 25 mln razy.

Dobra spodziewana sprzedaż Cyberpunka 2077 ma otworzyć przez CD Projekt RED zupełnie nowe perspektywy:

Wiadomo, że gra Cyberpunk 2077 od samego początku jest tworzona w taki sposób, by mogła być w różny sposób dystrybuowana i by można w nią było grać na różnych platformach. W slangu mówi się, że jest ona future-proofed, czyli odporna na wszelkie zmiany rynkowe i technologiczne, jakie mogą się pojawić w trakcie jej cyklu życia. Podejrzewam, że CD Projekt będzie chciał zrobić to samo z Cyberpunkiem, co zrobiono z Grand Theft Auto 5, udostępniając wersję Grand Theft Auto 5 Online, czyli wydłużyć znacząco cykl życia tytułu.

Neil Campling stwierdził, że spodziewa się między innymi powtórzenia manewru znanego z Wiedźmina 3 i wydania jednej z wbudowanych w Cyberpunka 2077 mini-gier jako osobnego tytułu, dokładnie tak jak stało się to z GWINTEM.

Przeczytaj także

Analityk dodał także, że na własne oczy widział jak bardzo pracownicy CDP chcą stworzyć najlepszą grę na świecie.

Opowiem Panu ciekawą historię. Byłem w siedzibie CD PROJEKT w ubiegłym roku akurat w dniu, w którym gra God of War pobiła rekord Wiedźmina 3 jeśli chodzi o ocenę na portalu Metacritic. Gra CD PROJEKT miała 93 pkt., a Gods of War dobiło do 95 pkt. Pamiętam reakcję zespołu, powiedzieli: “Nie damy za wygraną. Nie spoczniemy, dopóki nie odzyskamy naszego miejsca, musimy pobić ten nowy rekord”.

Zobacz także: >> Cyberpunk 2077 – CD Projekt RED pokaże nową wersję gry na E3 <<

CD Projekt RED szykuje się na duży pokaz Cyberpunka 2077 na tragach E3 2019, które odbędą się w czerwcu 2019 roku. Plotki głoszą, że oprócz nowego zwiastuna i scen z rozgrywki Redzi pochwalą się także datą premiery.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.