Pogoda
21.03.2017 12:15

Cyberpunk 2077 ukaże się najpóźniej w 2019 roku?

Nie żeby twórcy Wiedźmina powiedzieli to wprost - tak jednak wynika z warunków grantów otrzymanych przez CD Projekt RED.

Cyberpunk 2077 ukaże się najpóźniej w 2019 roku?
foto: materiały prasowe

Cyberpunk 2077 jest obecnie prawdopodobnie najbardziej wyczekiwaną polską produkcją ze świata gier. Nie tylko dlatego, że to pełnoprawna adaptacja kultowego systemu RPG autorstwa Mike'a Pondsmitha, lecz także ze względu na fakt, kto jest za nią odpowiedzialny. Studio CD Projekt RED, po sukcesach trzech Wiedźminów, to już zagranicą doskonale kojarzona marka.

Kojarzona na dodatek w bardzo pozytywny sposób: dotychczasowe dokonania i sposób postępowania firmy przekonuje, że myśli ona przede wszystkim o swoich graczach. Nie komplikuje im życia uciążliwymi systemami DRM, ani nie wyciska z nich na siłę pieniędzy płatnymi DLC. Dodatkowo dba o najdrobniejsze szczegóły swoich dzieł i poświęca mnóstwo czasu na ich polerowanie.

Niestety, z tym ostatnim wiąże się również długi czas oczekiwania na kolejne gry spod znaku CD Projekt RED. Cyberpunk 2077 został zapowiedziany jeszcze w 2012 roku - pięć lat później o projekcie wciąż wiemy niewiele. Twórcy zdradzili nam tak naprawdę tylko efektowny teaser i koncepcję tytułu, a większość konkretów znamy z plotek i źródeł trzecich - takich jak... unijne i krajowe granty.

Już wcześniej informowaliśmy, że dzięki programowi GameINN poznaliśmy nie tylko kwoty, jakich studio potrzebuje na produkcję tytułu, lecz także pewne konkretne elementy, takie jak tryb multiplayer. Wszystko, co dotąd wiemy o Cyberpunku 2077, wskazuje, że projekt jest wciąż na względnie wczesnych etapach prac i nie ma co oczekiwać jego premiery w najbliższym czasie - chociaż pewien szwedzki sklep przekonuje o czymś zgoła odmiennym.

Mamy jednak kolejne, tym razem bardziej wiarygodne przesłanki dotyczące premiery gry. W związku z unijnymi grantami CD Projekt RED umieścił na swojej stronie wykaz projektów, które zrealizuje za przyznane granty. Jednocześnie podał termin, iż muszą one zostać ukończone do czerwca 2019 roku. Możemy więc założyć, że Cyberpunk 2077 trafi na rynek przed tym terminem.

Oczywiście studio może wystąpić później o jego przedłużenie. Połowa 2019 roku zdaje się być bardzo odległą datą, lecz biorąc pod uwagę jak ogromnym projektem będzie ta gra, wcale nie musi być taka pewna. Studio na pewno będzie chciało maksymalnie dopracować każdy z elementów. Jak zdradził jego współzałożyciel, Michał Kiciński, w wywiadzie dla serwisu Gazeta.pl, futurystyczny RPG może okazać się jeszcze większym sukcesem niż Wiedźmin 3.

"

Uważam, że w przypadku Cyberpunka CD Projekt będzie mógł powalczyć nie tylko o prestiżowe nagrody i wyróżnienia, ale również o wielki sukces komercyjny. Połączenie tych dwóch elementów w branży gier jest trudne, ale jak najbardziej możliwe, o czym dziś świadczy przykład Rockstara, a wcześniej też i Blizzarda. "

Trzymamy kciuki i cierpliwie czekamy.

Czy Cyberpunk 2077 odniesie większy sukces niż Wiedźmin 3?

Jakub Gańko
Tagi: Gry