Cyborg został pierwszym czarnoskórym liderem Ligi Sprawiedliwości

Sergiusz Kurczuk
23.02.2018 13:28
Aquaman, Wonder Woman i Cyborg|undefined Fot. kadr z filmu Liga Sprawiedliwości

Liga Sprawiedliwości ma nowego lidera. Został nim mniej znany heros, który pojawił się w filmie Zacka Snydera. 

Historyczna chwila w komiksowym świecie DC! Victor Stone lepiej znany jako Cyborg został pierwszym w historii czarnoskórym przywódcą najsłynniejszej grupy superbohaterów. Mowa oczywiście o Lidze Sprawiedliwości, która w 2017 roku doczekała się w końcu filmu, w którym zresztą ten bohater też się pojawia. Do tej pory na stanowisku lidera drużyn zawsze stały ikoniczne postacie z komiksów wydawnictwa DC, zarówno w oryginalnej wersji świata, jak i zrebootowanego uniwersum. Byli to tacy herosi, jak Batman, Superman, Green Lantern, Wonder Woman, Green Arrow, Flash, Aquaman. Już wcześniej zdarzyło się jednak, że drużynie przewodziła mniej znana bohaterka o pseudonimie Black Canary. 

39 Fot. foto: kadr z komiksu Justice League vol. 3 #39

Cyborg jako przywódca Ligi Sprawiedliwości

Wybór Cyborga na nowego lidera nie jest zaskoczeniem. Od czasów pojawienia się tak zwanej New Earth, czyli od roku 2011, ten bohater jest jednym z założycieli Justice League. Poza tym postać wystąpiła w filmie Zacka Snydera, więc nic dziwnego, że komiksowi twórcy postanowili położyć nacisk na Cyborga. Na łamach 38. numeru trzeciego volume'a komiksu „Justice League”, Batman postanowił odpocząć od obowiązków lidera grupy. Oczywistym następcą wydawał się Superman, ale Bruce Wayne oznajmiając swoją rezygnację, jednoznacznie wskazał, kto go ma zastąpić. 39. numer serii potwierdził, że Stone poprowadzi Ligę Sprawiedliwości do walki z największymi zagrożeniami Ziemi.

38 Fot. foto: kadr z komiksu Justice League vol. 3 #38

Oczywiście wybór pierwszego czarnoskórego herosa do tej roli nie pozostał bez reakcji. Ta informacja pojawiła się na nagłówkach nie tylko w naszym świecie, ale również w mediach z uniwersum DC. Nie zabrakło też fikcyjnych wpisów na Twitterze. W komiksie pojawia się scena, w której możemy zobaczyć, jak użytkownicy serwisu społecznościowego zareagowali na zmianę w Justice League. Są słowa zachwytu, szczególnie ze strony Afroamerykanów, którzy cieszą się, że w końcu ich przedstawiciel objął tę ważną funkcję. Ale są również głosy krytyki, że Cyborg w porównaniu do innych członków grupy nie jest wystarczająco potężny, by przewodzić Lidze Sprawiedliwości. Najwidoczniej niektórzy zapominają, że cybernetyczne implanty nie tylko zwiększają cechy fizyczne bohatera, ale również jego inteligencję. 

39 Fot. foto: kadr Justice League vol. 3 #39

Twórcom komiksu udało się wstrzelić w dobry czas dla czarnoskórych superbohaterów. Jak na ironię przystało, za ten stan rzeczy odpowiedzialna jest największa konkurencja DC, czyli Marvel. Najnowszy film Marvel Studios „Black Panther” cieszy się ogromną popularnością w USA i na świecie. W tygodniu otwarcia zarobił prawie 400 milionów dolarów. Jeden z komiksowych tweetów odnosi się do podobnego przełomu w amerykańskim społeczeństwie. Chodzi o Jackie Robinsona, do którego został porównany Cyborg. Robinson był pierwszym czarnoskórym graczem w bejsbol, któremu udało się zagrać w głównej lidze. 

Jak Cyborg poradzi sobie na nowym stanowisku? Przekonamy się w kolejnych numerach serii DC. Przypominamy, że na rok 2020 wytwórnia Warner Bros. ogłosiła solowy film o tym herosie

 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.