Pogoda
08.09.2016 09:19

Cycki w służbie bezpieczeństwa

Władze miasta Nizhny Novgorod w Rosji postanowiły przeprowadzić eksperyment. Celem miała być poprawa bezpieczeństwa.

Cycki w służbie bezpieczeństwa
foto: kadr z wideo

Zatrudnione do pracy zostały dwie kobiety, mające za zadanie zmusić kierowców do przestrzegania przepisów ruchu drogowego. W swoich dłoniach dzierżyły znaki ograniczenia prędkości do 40 i 60 km/h. Jednak wzrok osób siedzących za kierownicami pojazdów miał przykuć przede wszystkim ich skąpy i wyzywający ubiór.

Eksperyment zorganizowano przy współpracy z publiczną organizacją „Autodvijenie”. Nietypowe podejście do tematu okazało się być bardzo skuteczne. Wykazano, że zdecydowana większość kierowców – lwią część stanowili mężczyźni – zwalniała widząc kobiety. Wytłumaczono to zjawisko chęcią podziwiania wdzięków „asystentek bezpieczeństwa ruchu drogowego”:

Na takie odważne kroki zdecydowano się ze względu na fakt, że Rosja jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc pod względem wypadków drogowych. Na tamtejszych trasach w skali roku śmierć ponosi około 30 000 osób.

Sama organizacja zauważa, że władze próbowały już wszystkiego, włącznie z emocjonalnymi przesłaniami, zachęcającymi do zwolnienia poprzez przypomnienie, że bliskie osoby czekają w domach na powrót kierowców. Nie pomogły również fotoradary, kontrole policyjne, a także działania funkcjonariuszy w nieoznakowanych samochodach, polegające na zatrzymywaniu piratów drogowych.

Z drugiej jednak strony, głos rozsądku podważa słuszność podjętych działań z wykorzystaniem dwóch półnagich kobiet. Nawet jeśli metoda się sprawdziła i kierowcy istotnie zdejmowali nogę z gazu, to należy zwrócić uwagę na to, że wielu z nich pod wpływem szoku, mogło zbyt gwałtownie hamować, chcąc nacieszyć się widokiem. Takie zachowania są wysoce niepożądane i mogą zwiększyć ryzyko doprowadzenia do kolizji.

Poza tym nie trzeba należeć do organizacji feministek, żeby postrzegać takie działanie jako poniżające dla samych kobiet…

Co sądzicie o tym pomyśle?

Tagi: Duperele