Pogoda
03.01.2020 14:42

Cyfrowy Polsat z ogromną karą za utrudnianie oglądania za darmo Euro 2016

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 35 mln zł kary na Cyfrowy Polsat. Stacja wykupiła prawa do transmitowania Euro 2016 i pokazywała je na zamkniętych kanałach Polsat Sport 2 i Polsat Sport 3, jednocześnie blokując klientom dostęp do darmowych konkurentów transmitujących mecze.

mecz Polska-Austria
foto: DIENER / Philipp Schalber/Pixathlon/REPORTER/East News

Cyfrowy Polsat przebił ofertę Telewizji Polskiej i zgarnął prawa do pokazywania swoim widzom Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016. Część spotkań można było oglądać bezpłatnie na antenie TVP 1 i Polsacie, resztę mecze można było obejrzeć tylko płacąc za dostęp.

"

Pozostałe były pokazywane na kanałach zamkniętych Polsat Sport 2 i Polsat Sport 3. Aby je śledzić, trzeba było zapłacić 79 zł, wykupić pakiet IPLA 2016 za 99 zł albo przedłużyć umowę z Cyfrowym Polsatem na 24 miesiące. "

Kibice dostaną od Polsatu zwrot pieniędzy za EURO 2016?
Kibice dostaną od Polsatu zwrot pieniędzy za EURO 2016?
Przeczytaj także Kibice dostaną od Polsatu zwrot pieniędzy za EURO 2016?

W trakcie Euro 2016 UOKiK zaczął otrzymywać skargi od klientów, którym Cyfrowy Polsat miał odcinać dostęp do bezpłatnych zagranicznych kanałów, na których można było oglądać mecze mistrzostw za darmo. Po latach śledztwa Urząd postanowił nałożyć na stację karę w wysokości 35 mln zł.

Cyfrowy Polsat ukarany za Euro 2016. 35 mln zł za blokowanie darmowych kanałów z meczami

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zareagował na zgłoszenia o „umyślnym utrudnianiu dostępu do transmisji” i stwierdził, że stacja rzeczywiście starała się wymusić na kibicach konieczność wykupienia pakietu.

"

Transmisje wszystkich spotkań nadawały też ogólnodostępne niemieckie kanały ZDF i Das Erste. Do 16 czerwca 2016 r. do godz. 14.30 wystarczyło wybrać na dekoderach Cyfrowego Polsatu numery 470 i 471, żeby je odbierać. Jednak siódmego dnia Euro 2016 r., na pół godziny przez meczem Anglia-Walia, spółka usunęła te kanały z automatycznej listy programów. "

Kanały ZDF i Das Erste były dalej dostępne, trzeba było jednak wyszukać i zaprogramować je ręcznie w dekoderze. UOKiK zarzuca Cyfrowemu Polsatowi, że ukrył tę wiadomość przed klientami. Marek Niechciał, prezes UOKiK, stanowczo potępił działania stacji.

"

Brak rzetelnej informacji o wprowadzonych zmianach i o alternatywnych sposobach uzyskania dostępu do kanałów ZDF i Das Erste powodował dezorientację u konsumentów. Wielu z nich mogło nie wiedzieć, że nadal mogą za darmo oglądać transmisje meczów. W związku z tym mogli niepotrzebnie wydać pieniądze. Nasza decyzja ma być sygnałem dla przedsiębiorców, że takie działania są niedopuszczalne. "

Urząd nałożył na Cyfrowy Polsat karę w wysokości 34 918 515 zł, spółka ma także poinformować o tej decyzji na swoich stronach internetowych. Decyzja nie jest prawomocna i przysługuje od niej odwołanie.

Zobacz także: Polkomtel ukarany przez UOKiK za włączanie usług bez zgody klientów i pobieranie za nie opłat. Będzie można dostać odszkodowanie

Pamiętacie, kto wygrał Euro 2016?

Tagi: TV